Papież: hedonistyczny styl życia powodem przemocy wobec kobiet
26 listopada 2022 | 18:57 | Radio Watykańskie | Watykan Ⓒ Ⓟ
Aby skutecznie zwalczyć plagę przemocy względem kobiet nie wystarczą wyspecjalizowane organy czy działania represyjne. Potrzeba jedności i współpracy przede wszystkim w dziedzinie prewencji – mówił Papież na audiencji dla przedstawicieli włoskiej policji, którzy specjalizują się w zwalczaniu przemocy względem kobiet. Podkreślił, że prewencja jest niezwykle ważna, bo ten rodzaj przemocy wynika często z postaw kulturowych, głęboko zakorzenionej mentalności i uprzedzeń.
Papież zwrócił też uwagę na czynniki, które sprzyjają przemocy względem kobiet. Są to z jednej strony hedonistyczny styl życia, a z drugiej – kryzys gospodarczy i społeczny.
„Widzieliśmy, że pandemia, wraz z przymusową izolacją, zaostrzyła niestety pewną dynamikę w domu. Zaostrzyła, ale jej nie stworzyła: w rzeczywistości są to często ukryte napięcia, które można rozwiązać prewencyjnie na poziomie edukacji. I to jest kwestia zasadnicza: edukacja. Rodzina nie może być w tym pozostawiona sama sobie. Jeżeli większość skutków kryzysu gospodarczego i społecznego spada na rodziny, a one nie są odpowiednio wspierane, to nie możemy się potem dziwić, że tam, w domowym, zamkniętym środowisku, przy tak wielu problemach, wybuchają pewne napięcia. I prewencja musi to brać pod uwagę” – powiedział Papież.
Wskazał na jeszcze jeden decydujący aspekt. „Jeżeli w środkach masowego przekazu stale proponuje się treści, które zasilają kulturę hedonistyczną i konsumpcyjną, gdzie wzorce, zarówno męskie, jak i żeńskie, podporządkowuje się kryteriom sukcesu, wiary w siebie, rywalizacji, siły atrakcyjności i chęci dominacji, to również w tym wypadku nie możemy potem obłudnie rozdzierać szat na wiadomość o pewnych zdarzeniach z kroniki kryminalnej“ – zaznaczył Ojciec Święty.
Ks. Teodor Sawielewicz: Potrzebuję rozczarowań, które sprawiają, że trzymam się rzeczywistości
Franciszek podkreślił, że te negatywne bodźce kulturowe, które prowadzą do szerzenia się patologicznej postawy względem kobiet, muszą być zwalczane poprzez działania edukacyjne, które stawiają w centrum osobę i jej godność.
Wskazał na świętą naszych czasów: Józefinę Bakhita. „Wiecie, że dzieło Kościoła, które pracuje na rzecz kobiet, które padły ofiarą handlu ludźmi, nosi jej imię. Siostra Józefina Bakhita w dzieciństwie i młodości doznała ciężkiej przemocy; doznała całkowitego odkupienia, przyjmując Ewangelię miłości Bożej i stała się świadkiem jej wyzwalającej i uzdrawiającej mocy. Ale nie jest to odosobniony przypadek: jest wiele kobiet, niektóre to święte z sąsiedztwa, które zostały uzdrowione przez miłosierdzie, czułość Chrystusa i swoim życiem świadczą, że nie wolno nam się poddawać, że miłość, bliskość, solidarność sióstr i braci może nas uratować z niewoli. Dlatego mówię: dzisiejszym dziewczętom i chłopcom proponujemy te świadectwa. W szkołach, w grupach sportowych, w oratoriach, w stowarzyszeniach przedstawiamy prawdziwe historie wyzwolenia i uzdrowienia, historie kobiet, które wyszły z tunelu przemocy i mogą pomóc w otwarciu oczu na pułapki, niebezpieczeństwa, kryjące się za fałszywymi wzorcami sukcesu“ – powiedział Franciszek.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.