Dzień Cecyliański muzyków diecezji elbląskiej
26 listopada 2022 | 23:59 | ks.pt | Elbląg Ⓒ Ⓟ
Organiści, chórzyści, członkowie scholi i zespołów parafialnych byli uczestnikami Dnia Cecyliańskiego (25 XI 2022), który zorganizowany został w Elblągu dla muzyków diecezji w związku z kalendarzowym wspomnieniem św. Cecylii. Do udziału w spotkaniu zaprosił ks. dr Piotr Towarek, delegat biskupa elbląskiego ds. organistów i muzyki kościelnej.
Mszy św. w katedrze św. Mikołaja przewodniczył bp Jacek Jezierski, który w wygłoszonym kazaniu przypomniał osobę św. Cecylii. Jak zauważył, według posiadanej przez nas wiedzy historycznej była ona Rzymianką. – Istnieje tradycja, że spotkała ją śmierć męczeńska. W Rzymie, na Zatybrzu, znajduje się bazylika, w której od VI w. Cecylia czczona jest jako męczennica – mówił.
– Chóry i schole kościelne, zespoły instrumentalne, kapele spotykamy na każdym kontynencie – zauważył kaznodzieja. Przypomniał też, że śpiew i muzyka są nieodłączną częścią chrześcijańskiej liturgii i innych nabożeństw. – Człowiek wyraża siebie także poprzez śpiew i muzykę. W ten sposób artykułuje również swoją wiarę i miłość do Boga. Wyraża swoją tęsknotę za tym, co wielkie i święte, najgłębsze pragnienia serca oraz ból swojej duszy – wskazał bp Jezierski.
Mszę poprzedziła część warsztatowa, którą poprowadziła Bożena Belcarz (dyrygent chóru Lutnia Malbork). W ten sposób przygotowane zostały czterogłosowe śpiewy liturgiczne, które potem wykonano podczas liturgii (Oto jest dzień – H. Kowalski, Modlitwa o pokój – N. Blacha, W Tobie jest światło – P. Pałka, Wielkie są dzieła – J. Sykulski, a także Sanctus i Agnus Dei z Missa Veni Sancte Spiritus – P. Bębenek). Uczestnicy Mszy usłyszeli także utwory instrumentalne m.in. Arię z „Muzyki na wodzie” Georga Friedricha Haendla (trąbka – Waldemar Dziudziel, ograny – Janusz Borowski).
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.