Skrzatusz: rozpoczęła się 3-letnia peregrynacja łaskami słynącej piety
26 listopada 2022 | 23:59 | xwp | Skrzatusz Ⓒ Ⓟ
Rozpoczęła się 3-letnia peregrynacja łaskami słynącej piety. Uroczystej Mszy św. inaugurującej to wydarzenie przewodniczył 26 listopada w bazylice skrzatuskiej bp Edward Dajczak. Peregrynacja jest przygotowaniem do przypadającego w roku 2025 jubileuszu 450-lecia obecności piety w Skrzatuszu.
Przez 3 najbliższe lata kopia figury Matki Bożej Bolesnej odwiedzi wszystkie kościoły parafialne i filialne w diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej. Jest ich w sumie ponad 600.
W kontekście rozpoczynającej się peregrynacji biskup w homilii komentował Ewangelię o ofiarowaniu Pana Jezusa w świątyni. Ukazał scenę odwiedzin Maryi w świątyni jerozolimskiej, jako obraz peregrynacyjnych odwiedzin Piety Skrzatuskiej w kościołach i kaplicach diecezji.
Biskup wskazał na Symeona i prorokinię Annę, którzy wyszli na spotkanie z Jezusem, Józefem i Maryją jako przykład postawy właściwej wobec wydarzenia diecezjalnej peregrynacji.
Mimo, że są to osoby zanurzone w Starym Przymierzu, nie pozostają – jak zauważył biskup – zamknięte na to, co nowe.
– Oni nie zatrzaskują za sobą drzwi. Są otwarci, tęskniący. Postanowili czekać, pełni nadziei i bardzo uważnie. Nie stali się wspominającymi to, co przeminęło. Koncentrują się na dzisiaj i teraz. Ta ich otwartość jest pierwszym, co rzuca się w oczy. Nie przestać mieć nadziei, licząc się z tym, że zarówno w swoim życiu, jak i w życiu Kościoła, wciąż może wydarzyć się coś wielkiego – mówił biskup, podkreślając, że peregrynacja może być szansą na doświadczenie czegoś wartościowego.
– Musimy ducha adwentu zatrzymać na kolejne trzy lata. Jest to duch oczekiwania, wewnętrznej gotowości, zasłuchania – dodał biskup koszalińsko-kołobrzeski.
W Eucharystii inaugurującej peregrynację wzięli udział mieszkańcy okolicznych miejscowości.
– Będziemy czekać na Matkę Bożą w naszym kościele – zapewnia p. Krystyna pilskiej parafii pw. Miłosierdzia Bożego. – Możemy się z Nią spotkać w różnych miejscach… jeśli tylko będziemy chcieli. Dla mnie jest to szansa na ożywienie wiary. Ta peregrynacja pokazuje, że Matka Boża Skrzatuska, która i tak jest dla nas wielkim darem, chce być w każdej rodzinie, w każdym domu, w każdej parafii – dodaje mieszkanka Piły.
– Peregrynacja jest szansą na to, aby poprzez obecność Matki Bożej w poszczególnych kościołach ożywić ducha, który dzisiaj jest bardzo pożądany. W obecnym czasie jest to szczególnie potrzebne, ponieważ wielu ludzi zwraca się ku innym wartościom – mówi Ks. Ryszard Ryngwelski, dziekan dekanatu pilskiego.
O peregrynacji kopii Skrzatuskiej Piety, która jest swego rodzaju odwróceniem kierunku pielgrzymowania do sanktuarium, duszpasterz mówi: – Jest to zupełnie naturalne. Kiedy dziecko czasem się pogubi, to przecież pierwsza reaguje właśnie matka. Mamy tutaj podobną sytuację. Gdy dzieci się gubią, to Matka reaguje i zaczyna ich szukać.
Peregrynująca pieta jest przewożona w specjalnie przygotowanej na ten czas mobilnej kaplicy. Pierwszym przystankiem jest Dekanat Ustka.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.