Bp Włodarczyk podziękował za Centrum Studiów Ratzingera i działalność fundacji promującej nauczanie Benedykta XVI
02 grudnia 2022 | 19:50 | jm | Bydgoszcz Ⓒ Ⓟ
Dziękczynienie za dekadę działalności Centrum Studiów Ratzingera w murach Akademii Kujawsko-Pomorskiej w Bydgoszczy, współpraca z Fundacją Watykańską Joseph Ratzinger-Benedykt XVI oraz udział we wręczeniu przez Franciszka Nagród Ratzingera, stanowiły program wizyty bp. Krzysztofa Włodarczyka w Watykanie.
Bp Włodarczyk, który uczestniczył w audiencji generalnej, otrzymał od papieża błogosławieństwo dla diecezji bydgoskiej i na dalsze lata działalności Centrum Studiów Ratzingera. Wręczył on Franciszkowi album, ukazujący dorobek instytucji, której celem jest propagowanie nauczania kard. Ratzingera i Benedykta XVI. – Dziękujemy papieżowi i Stolicy Apostolskiej za to, że dostrzegają potrzebę naszej misji – mówi profesor uczelni ks. dr hab. Mariusz Kuciński.
Wizyta w Watykanie odbywała się na zaproszenie Przewodniczącego Fundacji Watykańskiej Joseph Ratzinger-Benedykt XVI, o. Federica Lombardiego SJ. Biskupowi towarzyszyła m.in. rektor Akademii Kujawsko-Pomorskiej w Bydgoszczy prof. dr Helena Czakowska
Fundacja została powołana z woli Ojca Świętego Benedykta XVI 1 kwietniu 2010 roku. Jej celem jest publikowanie, rozpowszechnianie oraz studium dzieł Josepha Ratzingera. Organizacja realizuje swoje zadania poprzez: promowanie wiedzy i studiów z zakresu teologii, organizowanie i wspieranie konferencji o wysokiej randze naukowej i kulturowej oraz nagradzanie naukowców wyróżniających się w dziedzinie publikacji i badań naukowych.
Delegacja uczestniczyła w ceremonii wręczenia Nagród Ratzingera z udziałem papieża Franciszka w Sali Klementyńskiej. W tym roku trafiły one do francuskiego biblisty o. Michela Fédou, jezuity oraz amerykańskiego prawnika pochodzenia żydowskiego prof. Josepha Weilera.
Biskup Włodarczyk przewodniczył również Eucharystii przy grobie św. Jana Pawła II w Bazylice św. Piotra, gdzie wskazywał na powołanie do świętości, które jest „życiem w Bogu”. W tym, który jest „sprawcą wszelkiego dobra”.
Delegacja Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego, przez ręce abp. Georga Gaensweina, przekazała Benedyktowi XVI reprint dzieł Mikołaja Kopernika, który został wydany z okazji 550. rocznicy jego śmierci. Publikacja ukazała się w nakładzie stu egzemplarzy.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.