Bp Włodarczyk: nie tylko księża odpowiadają za Kościół
04 grudnia 2022 | 13:37 | jm | Bydgoszcz Ⓒ Ⓟ
„Nie tylko księża stanowią Kościół i za niego odpowiadają” – podkreślił w czasie nieszporów adwentowych w katedrze bydgoskiej bp Krzysztof Włodarczyk. Rozważania nawiązywały do hasła roku duszpasterskiego „Wierzę w Kościół Chrystusowy”.
Według biskupa, coraz częściej można spotkać ludzi ochrzczonych, którzy podają się za „wierzących, ale niepraktykujących”. – Cóż za paradoks! – mówił, pytając, jak można jednocześnie wierzyć w Chrystusa, a nie przyjmować faktu, że ten sam Chrystus założył Kościół. Wspólnotę wiary, która ma ukazywać żywego Boga, uczyć człowieka życia z Nim i prowadzić go do zbawienia.
Bp Krzysztof Włodarczyk przypomniał, że każdy ochrzczony został przez sakrament włączony do wspólnoty Kościoła. Tworząc ją, jest za nią odpowiedzialny i ma być żywym jej członkiem. – To nie tylko księża stanowią Kościół i za niego odpowiadają. Wszyscy ochrzczeni są Kościołem, którego Głową jest Chrystus. Ten, który poprzez swoją śmierć i zmartwychwstanie wyprowadził nas z grzechu i śmierci do nowego życia.
Dlatego każdy – dodał – na miarę swoich możliwości, powinien angażować się w różne wymiary działalności Kościoła. Według biskupa niezwykle bolesny jest fakt, że tak niewielu katolików świeckich włącza się w życie swoich wspólnot parafialnych.
Przykładem może być św. Franciszek z Asyżu, nazwany przez bp. Włodarczyka, jednym z najbardziej wyrazistych świętych Kościoła, którego przesłanie jest bardzo aktualne w dzisiejszych czasach. Dał temu wyraz obecny papież, przyjmując za swoje imię tego świętego. Tego, który od Boga usłyszał: „odbuduj mój Kościół”.
Biskup uważa, że żyjemy w czasach, gdy Kościół przeżywa kryzys, podobnie jak w czasach Franciszka. – Wtedy, patrząc na zepsucie kleru katolickiego wielu mówiło, że trzeba szukać Boga poza Kościołem. Święty doskonale to rozumiał, a jednocześnie uznał, że oprócz słusznej krytyki, Kościołowi należy się miłość. Stąd wypływające zaangażowanie na rzecz jego reformy, którą zaczął od siebie, podejmując drogę radykalnego ubóstwa, wyrozumiałego jednak na słabości innych – mówił.
Na zakończenie katedralnych rozważań adwentowych bp Włodarczyk powiedział, że św. Franciszek jest wezwaniem dla każdego do twórczej miłości Kościoła, zaangażowania w jego sprawy, a także do prostoty życia.
Podczas nabożeństwa śpiewała schola Cantemus Domino pod dyr. ks. Łukasza Kucharskiego, działająca przy Centrum Formacji Liturgicznej im. bł. Carlo Acutisa. Zespół, który powstał w 2021 roku, wykonuje współczesną muzykę liturgiczną, ale także stara się pielęgnować nieoceniony skarb, jakim jest chorał gregoriański.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.