Abp Skworc: z węgla nie da się szybko zrezygnować
04 grudnia 2022 | 16:40 | Ks. Rafał Skitek | Pawłowice Ⓒ Ⓟ
Wobec rosyjskiego „gazowego szantażu”, przy jednoczesnym braku alternatywnych, efektywnych źródeł czystej energii, z węgla nie da się szybko zrezygnować – powiedział abp Wiktor Skworc w homilii podczas Mszy św. barbórkowej w kościele Podwyższenia Krzyża św. w Pawłowicach.
Zwrócił uwagę, że wybór świątyni do sprawowania liturgii nie był przypadkowy. – Na terenie tej parafii znajduje się kopalnia „Pniówek”, w której 20 kwietnia w katastrofie górniczej poległo 9 górników, 30 zostało rannych, a 7 uznano za zaginionych – podkreślił abp Skworc. – Wybraliśmy to miejsce, aby być duchowo i fizycznie blisko tych naszych braci górników, ratowników górniczych, których jeszcze z czeluści kopalni nie wydobyto oraz ich bliskich: żon, dzieci, rodziców i przyjaciół. Niedaleko stąd, w Jastrzębiu-Zdroju, znajduje się zakład Ruch „Zofiówka” należący do zespolonej kopalni „Borynia-Zofiówka”, gdzie 23 kwietnia zginęło 10 górników – dodał.
W homilii zwrócił się bezpośrednio do rodzin górników – ofiar kwietniowych wypadków. – Powierzamy was Bogu, który jest Miłością, okazujemy serdeczną bliskość oraz solidarność w bólu i cierpieniu – mówił.
Zaznaczył, że „praca górnika jest jak równanie z wieloma niewiadomymi, w którym do końca nie wiadomo, czy kolejny zjazd zakończy się szczęśliwym powrotem”. Podkreślił, że wymaga ona „dyscypliny i rozwagi, przezorności i profesjonalizmu oraz troski o bezpieczeństwo górniczych załóg”.
Zwrócił uwagę na obecny kontekst geopolityczny branży górniczej. – Wojna na Ukrainie gwałtownie i całkowicie zmieniła sytuację górnictwa; pod znakiem zapytania postawiła nie tyle proces, co czasokres likwidacji kopalń – podkreślił. – Wobec rosyjskiego „gazowego szantażu” – przy jednoczesnym braku alternatywnych, efektywnych źródeł czystej energii – z węgla nie da się szybko zrezygnować – przekonywał metropolita katowicki.
Stwierdził, że „kryzys energetyczny pokazał też drugą stronę europejskiej polityki energetycznej: jej podszewkę biznesową, polityczną i ideologiczną”. – Węgiel sprzedaje się na pniu, a górnicy – do niedawna zachęcani do odejścia w zamian za odprawy – teraz są zachęcani do powrotu do pracy. Górników w kopalniach węgla ubyło, lecz pozostali pracują jeszcze ciężej – kontynuował abp Skworc.
Wskazał, że solidarność społeczna wymaga dziś od górników poświęcenia: „dodatkowej sobotniej i niedzielnej pracy, oczywiście w odpowiednich warunkach bhp i za sprawiedliwym wynagrodzeniem”. Przestrzegał jednak przed prowizorycznością przemian w branży górniczej: „społeczne wołanie o węgiel wymaga planów i inwestycji; przygotowania frontów wydobycia a nade wszystko umiaru i rozsądku, bo górnicy zapłacili już w tym roku wystarczająco wysoką cenę za pożądany na rynku węgiel koksujący, wydobywany tu, w Jastrzębskiej Spółce Węglowej”.
W Mszy ku czci św. Barbary uczestniczyły rodziny górników – ofiar kwietniowych wypadków oraz przedstawiciele Jastrzębskiej Spółki Węglowej i Polskiej Grupy Górniczej. Obecny był też prezydent RP Andrzej Duda. Transmisję liturgii przeprowadziła TV Polonia oraz Radio eM.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.