Kielce: świątynia ewangelicko – augsburska świętuje 185 lat
04 grudnia 2022 | 22:17 | dziar | Kielce Ⓒ Ⓟ
Kościół ewangelicko-augsburski pw. Świętej Trójcy, czyli Ekumeniczna Świątynia Pokoju przy ul. Sienkiewicza 1 w Kielcach, ma 185 lat. Konsekracja miała miejsce 4 grudnia 1837 roku. Z tej okazji wczoraj i dzisiaj – trwają uroczystości.
W sobotę 3 grudnia odbył się koncert z udziałem młodej pianistki i wokalistki Emilii Bałagi – uczennicy Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych w Kielcach. Wystąpił także utalentowany pianista i organista z Radomia Ireneusz Wąsik oraz Chór Ewangelicki im. Oskara Kolberga z Radomia. Chór, założony w 2004 r. ma formułę ekumeniczną, skupia protestantów i katolików.
Goście koncertu usłyszeli kolędy i pastorałki. Odbyła się też premiera coveru utworu „Feliz navidad”, który został nagrany przez chór w profesjonalnym studiu.
W niedzielę, 4 grudnia ewangelicy zaprosili kielczan na wykład prof. Jerzego Sojki pt. „Co zmieniła reformacja? Co wyróżnia protestantów?”. Była mowa min. o tym, że reformacja wpisuje się w dłuższą tradycję dyskusji o modelu jedności Kościoła, jak choćby trwający cały XV wiek spór o wyższości soboru nad papieżem. Na zakończenie wydarzenia odbył się koncert kompozytora, pieśniarza i gitarzysty Tomasza Żółtko.
Początki osadnictwa protestantów w Kielcach związane były z działalnością ks. Stanisława Staszica i Szkoły Akademiczno-Górniczej w latach 20. XIX wieku. W Kielcach pojawili się wówczas ewangelicy – wykładowcy, fachowcy różnych dziedzin gospodarki, głównie z Niemiec. Kościół z myślą o wiernych wyznania ewangelicko-augsburskiego budowano dwa lata, a poświęcono go w 1837 roku.
Kościół wybudowano w stylu klasycystycznym, na planie prostokąta, posiada jednonawowy korpus i wieże od strony północnej. W 1960 r. budynek kościelny tytułem dzierżawy przekazano w użytkowanie parafii polsko-katolickiej. Kościół odnowiono, założono marmurowe posadzki. W części ołtarzowej umieszczono duży równoramienny krzyż tzw. jerozolimski. Jest symbolem, który łączy wszystkich chrześcijan. Obecnie budynek pełni funkcje kościoła ewangelicko-augsburskiego Świętej Trójcy oraz jednocześnie Ekumenicznej Świątyni Pokoju. Służy m.in. wydarzeniom ekumenicznym.
Budowa kościoła wiązała się z faktem, że w Kielcach i okolicy na przełomie XVIII i XIX wieku mieszkało wielu ewangelików, głównie specjalistów pochodzenia niemieckiego zatrudnianych Zagłębiu Staropolskim i nauczycieli Szkoły Akademiczno-Hutniczej. Starania o utworzenie parafii podjęto już w 1812 r., ale pozwolenie władz na budowę własnego kościoła uzyskano dopiero w 1835 roku. Dwa lata później ewangelicy otrzymali duży plac rządowy, na którym późnym latem 1836 r. rozpoczęli budowę świątyni, według planów członka swojej gminy Karola Meyzera, inżyniera wojewódzkiego.
Parafia nie była duża, nie przekraczała liczby 100 osób. Wielu parafian pochodziło z innych miejscowości, z okolic bliższych Kielcom np. Masłowa, Białogonu, ale także z dalszych, jak Włoszczowa.
Kielce zawdzięczają ewangelikom budowę teatru m.in. teatru i wkład w rozwój przemysłu.
W 2001 r. przeprowadzono generalny remont zaniedbanego budynku. We wrześniu tego samego roku kościół otrzymał miano Ekumenicznej Świątyni Pokoju. Obecny kościół pw. Św. Trójcy, stanowi filię parafii ewangelicko-augsburskiej w Radomiu i służy ewangelikom, a niekiedy katolikom polskim i chrześcijanom wiary ewangelicznej.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.