Kanoniczny Trybunał Karny we Francji rozpoczyna pracę
05 grudnia 2022 | 18:00 | pb (KAI/eglise.catholique.fr) | Paryż Ⓒ Ⓟ
Dziś rozpoczyna pracę Krajowy Kanoniczny Trybunał Karny Konferencji Biskupów Francji. Jest to wewnątrzkościelny sąd, zajmujący się przestępstwami kanonicznymi, popełnionymi przez duchownych lub świeckich.
Zastąpił on – wyłącznie w sprawach karnych (a nie np. małżeńskich) – wszystkie istniejące we Francji sądy diecezjalne i międzydiecezjalne. Jego jurysdykcja obejmuje całe terytorium kraju.
O powstaniu trybunału zdecydowała Konferencja Biskupów Francji na zgromadzeniu plenarnym w marcu 2021 roku. Oprócz sędziów duchownych, pracować w nim będą odpowiednio przygotowani sędziowie i współpracownicy świeccy, mający doktorat lub licencjat kanoniczny z prawa kanonicznego. Mianować ich będzie Rada Stała Konferencji Biskupów Francji.
Jest to pierwszy tego typu trybunał na świecie, gdyż żadna inna konferencja episkopatu nie powołała dotychczas sądu o podobnej formie i podobnych kompetencjach.
Trybunał z zasady nie będzie mógł się zajmować przestępstwami, których sądzenie zastrzeżone jest Stolicy Apostolskiej (tzw. delicta graviora – przeciwko wierze i sakramentom, a także przestępstwa seksualne przeciwko małoletnim), jak również sprawami dotyczącymi biskupów (mianowanym przez papieża i podlegającym sądom Stolicy Apostolskiej). Jednak Stolica Apostolska będzie mogła mu zlecić osądzenie konkretnej sprawy zastrzeżonej z terytorium Francji.
Nie będą się odbywały rozprawy publiczne. Wśród kar, jakie trybunał może zasądzić, zgodnie z prawem kanonicznym, są m.in. złożenie z urzędu, zakaz (lub nakaz) przebywania w danym miejscu, zakaz sprawowania czynności kapłańskich, ekskomunika, przeniesienie do stanu świeckiego, ale także grzywna czy odszkodowanie.
Decyzje sądu będą komunikowane biskupom diecezjalnym stron i osobom wskazanym przez sąd. Ale skarżący zawsze będą mieli prawo zażądać informacji na temat poszczególnych etapów postępowania.
Od wyroków trybunału przysługuje apelacja do Stolicy Apostolskiej.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.