„Kapliczki, figury i krzyże przydrożne” – nagrodzono zwycięzców konkursu
07 grudnia 2022 | 18:06 | mw | Warszawa Ⓒ Ⓟ
„W Różańcu Róża Ukryta Rozkwita” VI Konkurs faktograficzno-fotograficzny zorganizowany przez Fundację Chaber Polski przy wsparciu Warszawskiego Muzeum Archidiecezjalnego oraz Warszawskiej Kurii Metropolitarnej i medialnym patronatem KAI został zwieńczony uroczystą Galą Finałową odbywającą się w nastrojowych wnętrzach Muzeum.
Projekt powstał aby ocalić od zapomnienia, pokazać szczególny urok niewielkich, rozproszonych obiektów religijnych – dzieł, bezimiennych autorów, związanych z intencjami osobistymi lub historią narodową.
Przez lata bywały miejscami codziennej modlitwy, westchnień i drogowskazami. W różnych regionach mają swoje zabarwienie folklorystyczne.
Konkursem Organizatorzy zapragnęli docenić je, pokazać na fotografiach, uhonorować. A w Finale umieścić na interaktywnej mapie Projektu: www.przydroznekapliczki.pl
Uczestnicy, zgodnie z regulaminem, przesyłali swoje fotografie i zebrane informacje o obiektach sakralnych oraz Ich umiejscowienie. I w ten sposób powstaje interaktywna mapa kapliczek – po kliknięciu w lokalizację ukazuje się fotografia kapliczki, krzyża czy figury, krótka informacja o nich, a całość tworzy szlak turystyczny.
Kapituła Konkursu kierowana przez Przewodniczącego Rady ds. Kultury i Ochrony Dziedzictwa Kulturowego Konferencji Episkopatu Polski Jego Ekscelencji Księdza Biskupa Michała Janochy nagrodziła najciekawsze.
W kategorii Seniorów wygrał Pan Adam Murawski, który zgłosił do Konkursu Krzyż kolejarzy w Ornasowie.
A wśród juniorów do 18- ego roku życia Jury nagrodziło pierwszą nagrodą dwie Finalistki Liwię Pawłowską za posążek Świętej Katarzyny z Doliny Kościeliskiej i Roksanę Wdowiak za figurę Świętego Nepomucena ze Stalowej Woli. Prace te opatrzone krótką historią wraz ze zgłoszeniami pozostałych Finalistów ilustrują Kalendarz wydany na 2023 rok.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.