Prelegenci z Polski pomogą szkolić ukraińskich delegatów ds. ochrony osób małoletnich i bezbronnych
08 grudnia 2022 | 04:00 | mag/Biuro Delegata KEP ds. Ochrony Dzieci i Młodzieży | Lwów Ⓒ Ⓟ
Mimo trwającej na Ukrainie wojny, Centrum Godności Dziecka we Lwowie prowadzi intensywne działania. Pod koniec tygodnia odbędzie się kolejne szkolenie dla delegatów ds. ochrony osób małoletnich i bezbronnych, duszpasterzy osób pokrzywdzonych oraz odpowiedzialnych za prewencję oraz prowadzenie postępowań kanonicznych Ukraińskiego Kościoła Grekokatolickiego. Ponownie wezmą w nim udział prelegenci z Polski.
Grudniowe szkolenie dla osób odpowiedzialnych za ochronę małoletnich i bezbronnych oraz pomoc pokrzywdzonym wykorzystaniem seksualnym w diecezjach grekokatolickich na Ukrainie poświęcone będzie wsparciu osób pokrzywdzonych. Swoim doświadczeniem podzielą się ze słuchaczami sesji w Centrum Godności Dziecka we Lwowie 8 i 9 grudnia br. zaangażowani w polski system ochrony małoletnich.
W pierwszym dniu spotkania o wszechstronnym towarzyszeniu osobie pokrzywdzonej wykorzystaniem seksualnym, osobie dorosłej i dziecku będzie mówił ks. dr Marek Jarosz, rektor wyższego seminarium duchownego, a zarazem delegat biskupa ds. ochrony dzieci i młodzieży diecezji płockiej.
9 grudnia br. przewidziano wykłady Marty Titaniec, prezeski Fundacji Świętego Józefa KEP oraz ks. Łukasza Kniecia, duszpasterza młodzieży i duszpasterza osób skrzywdzonych diecezji opolskiej. Tematem ich wystąpień będzie pomoc i towarzyszenie drugorzędnym ofiarom wykorzystania seksualnego w Kościele jak rodzina, parafia czy wszystkie osoby zgorszone przypadkami wykorzystania seksualnego i zaniedbaniami w Kościele.
To kolejne już spotkanie z udziałem osób zaangażowanych w polskim systemie ochrony małoletnich i pomocy pokrzywdzonym w Kościele w Polsce. 18 października br. odbyła się prezentacja ukraińskiej wersji poradnika „Spowiednik wobec dramatu wykorzystania seksualnego”. Zdalnie w prezentacji wziął udział ks. Tomasz Liszewski, jeden z autorów publikacji opracowanej z inicjatywy Fundacji Świętego Józefa KEP. O strukturze systemu wypracowanego w Kościele w Polsce opowiedzieli ks. Piotr Studnicki, kierownik Biura Delegata KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży, oraz Marta Titaniec, prezeska Fundacji Świętego Józefa, powołanej przez Episkopat Polski celem pomocy osobom pokrzywdzonym i wspierania lokalnego systemu reagowania na krzywdę i prewencji.
Centrum Godności Dziecka rozpoczęło swoją działalność w styczniu 2021 roku w Ukraińskim Uniwersytecie Katolickim. Jest kluczowym eksperckim, edukacyjnym centrum naukowym ds. przeciwdziałania przemocy seksualnej wobec dzieci na Ukrainie. Misją Centrum jest kreowanie w Kościele i społeczeństwie kultury, w której godność dziecka jest wartością bezwarunkową oraz wspieranie tworzenia bezpiecznego środowiska i zapobiegania przemocy seksualnej.
„Skutecznym działaniem może być tylko prewencja. Rozpoczynamy pracę nad mechanizmami priorytetu w Kościele i społeczeństwie. Każdy, kto pracuje z dziećmi, powinien wiedzieć, jak postrzegać dziecko dotknięte przemocą i jak się zachowywać” – podkreśla Khrystyna Shabat, kierowniczka Centrum Godności Dziecka UCU. Obecnie Centrum prowadzi działalność w czterech kierunkach: naukowym, akademickim, współpraca z duchowieństwem i środowiskiem kościelnym, edukacja społeczna.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.