Dom Matki i Dziecka w Opolu został poświęcony po rozbudowie
08 grudnia 2022 | 20:43 | kda | Opole Ⓒ Ⓟ
Bp Andrzej Czaja poświęcił nową część Domu Matki i Dziecka w Opolu. Placówkę prowadzi Diecezjalna Fundacja Ochrony Życia.
Dom mieści się w Opolu-Grudzicach przy ul. Masłowskiego. Dziękczynna msza św. została odprawiona w tamtejszym kościele pw. Matki Bożej Fatimskiej. Koncelebrowało ją 16 kapłanów. Byli to członkowie Rady Fundacji, jej Zarządu oraz przyjaciele DFOZ. Zaproszeni na nią zostali dobrodzieje, sponsorzy, wolontariusze i mieszkanki domu oraz osoby w nim pracujące. Wśród gości była m. in. Elżbieta Drucka-Lubecka de Sejournet, przez wiele lat prezeska Fundacji Jana Pawła II, organizatorka Światowych Kongresów Rodzin.
Blisko 50 osób – które na różne sposoby wspierały rozbudowę domu, także dyskretni darczyńcy systematycznie wspierający Dom – otrzymało statuetki Przyjaciela Fundacji Ochrony Życia.
– Chcę podziękować Wam, którzy kształtujecie Diecezjalną Fundację Ochrony Życia. Jesteście piękną twarzą Kościoła opolskiego – mówił w kazaniu bp Czaja. – Dzieło to ma wiele wymiarów. Dzisiaj patrzymy szczególne na Dom Matki i Dziecka. Ileż uratowanych istnień, ileż konkretnego wsparcia dla matek i dla dzieci – samotnych, opuszczonych, zostawionych. Ile ochrony życia w sytuacjach kryzysowych, przemocowych. Ile wsparcia, by mamy nauczyły się stanąć na własnych nogach, by nauczyły się kierować własnym domem i być dla dzieci i matką, i ojcem. Wspaniałe dzieło miłości – podkreślił.
Decyzja o rozbudowie Domu Matki i Dziecka zapadła już w 2009 roku.
– Przez 10 lat staraliśmy się o wkład własny w wysokości około miliona złotych. Pieniądze te przekazywały parafie i inni darczyńcy. Pozyskaliśmy też – dwa lata temu – dotację z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska – w tej samej wysokości i – z tego samego źródła – pożyczkę w kwocie około półtora miliona zł. Będziemy ją spłacać przez 10 lat – mówi siostra Ewa Lyga, dyrektor Domu Matki i Dziecka w Opolu.
W rozbudowanej części mieszczą się m.in. sala edukacyjna, pracownie kształcenia zawodowego, sale terapii zajęciowej oraz do odrabiania lekcji, sala gimnastyczno-rehabilitacyjna oraz zaplecze gospodarcze w postaci pralni, suszarni, prasowalni, magazynu żywnościowego, pościelowego i odzieżowego, wózków i sprzętów dla dzieci, warsztatu konserwatorskiego. W budynku jest łazienka dla osób niepełnosprawnych oraz winda. – W magazynach przechowujemy wiele rzeczy, które są darami od ludzi dla matek, które opuszczają Dom i się usamodzielniają – pralki, lodówki, meble, poduszki, kołdry itd.- dodaje s. Lyga.
W ramach przebudowy zastosowano wiele rozwiązań energooszczędnych, co pozwoliło obniżyć koszty utrzymania domu – mówi pani Beata Balicka-Grabowska, dyrektor biura DFOZ. – Mamy pionierskie panele hybrydowe, gruntowy wymiennik ciepła połączony z systemem wentylacji mechanicznej z rekuperacją. Także w starej części zostały wymienione wszystkie okna, ocieplony został dach – zaznacza.
– W czasie blisko trzech dekad istnienia Domu Matki i Dziecka przyjął on pod swój dach około 1800 mam i dzieci – mówi ks. dr Jerzy Dzierżanowski, diecezjalny duszpasterz rodzin. – Obecnie mieszka tu 24 mam i dzieci. Jeden pokój mamy teraz wolny. W tym roku mieliśmy już i 29 osób. Od początku przyświecała nam myśl, żeby to był dom – miejsce, gdzie mamy i dzieci nawiązują ze sobą relacje, siadają do jednego stołu, mają poczucie bezpieczeństwa. Zależy nam, by nasze mieszkanki tego poczucia bezpieczeństwa i nadziei wynosiły stąd jak najwięcej. Zawsze mogą tu w momentach kryzysowych wrócić, skorzystać z pomocy psychologa czy prawnika – podkreśla kapłan.
Uroczystość była także podsumowaniem działalności DFOZ, która w przyszłym roku będzie obchodzić 30-lecie istnienia.
W jej ramach obok Domu Matki i Dziecka Działają Katolicki Ośrodek Adopcyjno-Opiekuńczy (ponad 850 dzieci przekazanych do adopcji), Diecezjalna Poradnia Rodzinna (rocznie z pomocy psychologów, terapeutów korzysta w niej około 2 tysięcy osób) oraz Galeria Twórczych Inspiracji.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.