Pierściec: uroczystości odpustowe w parafii św. Mikołaja
11 grudnia 2022 | 15:07 | rk | Pierściec Ⓒ Ⓟ
„Jednym z zadań największego w Polsce sanktuarium św. Mikołaja jest przywracanie prawdziwego obrazu patrona chorych i ubogich” – wskazywał ks. Marek Studenski podczas uroczystości odpustowych, które odbyły się 11 grudnia br. w Pierśćcu na Śląsku Cieszyńskim. Odnosząc się do obecnych dyskusji wokół Jana Pawła II wikariusz generalny diecezji bielsko-żywieckiej stwierdził, że „szatanowi bardzo zależy na tym, żeby nie było świętych, bo człowiek, który ma w życiu obraz świętego, powstanie z grzechu”.
W miejscu, gdzie od ponad 400 lat czczona jest figura patrona dzieci duchowny diecezji bielsko-żywieckiej zwrócił uwagę na atak, jaki dokonuje się na takich świętych Kościoła katolickiego, jak Jan Paweł II czy Teresa z Kalkuty.
Jak zaakcentował duchowny, człowiek poznaje działanie niewidzialnego Boga wpatrując się w życie świętych. „Kiedy patrzymy na Jana Pawła II, jak przebaczył swemu niedoszłemu mordercy, jak przepraszał świat z wielką pokorą za grzechy chrześcijan, jak trafiał do chorych, do odepchniętych przez świat, to jest tak oczywiste, że to jest święty. Nawet ludzie na pogrzebie, z różnych stron świata, bez żadnej kanonizacji już zawołali ‘Subito Santo!’ – ‘natychmiast święty!’. Mieli w sercu przeczucie, że to jest święty” – zaznaczył ks. Studenski.
„Co nam zostanie, kiedy nie będzie świętych, nie będzie Pana Boga? Czarna dziura, życie stanie się szarą egzystencją: bez szans, bez nadziei, wojna, pandemia, narzekanie” – stwierdził.
Zdaniem kaznodziei, św. Mikołaj uczy człowieka, że Pan Bóg jest, że jest dobry, że Jego słowo jest słodkie jak miód.
Parafia w Pierśćcu obchodzi dwa odpusty ku czci św. Mikołaja: w niedzielę po 6 grudnia, kiedy w Kościele wspomina się pamiątkę narodzin Mikołaja dla nieba oraz w niedzielę poprzedzającą 24 czerwca, gdy wierni czczą pamiątkę przeniesienia relikwii św. Mikołaja z Miry do Bari.
Historia Pierśćca związała się z kultem figury św. Mikołaja. Pierwsza kaplica poświęcona św. Mikołajowi powstała prawdopodobnie w XIV wieku. W 1616 r. pożar strawił całą wieś. Z żywiołu uratowano jedynie figurę św. Mikołaja, co uznano za cudowny znak. W 1618 r. protestanci wybudowali nowy kościółek pw. św. Mikołaja, co jest ewenementem w historii reformacji na Śląsku Cieszyńskim, gdyż luteranie nie dedykują swych świątyń świętym.
W 1718 r. kościółek przeszedł z powrotem w ręce katolików. Wkrótce postanowiono wybudować nowy, większy kościół. Świątynia powstała w ciągu jednego roku. Poświęcona została w 1888 roku, a konsekrowana w 1889 r. przez biskupa cieszyńskiego Franciszka Śniegonia.
Relikwie świętego z Bari przywiózł do Pierśćca w 1964 roku bp Bolesław Kominek, wracający z obrad II Soboru Watykańskiego.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.