Kielce: wystawa szopek z różnych stron świata na kiermaszu Bożonarodzeniowym w Muzeum Wsi Kieleckiej
12 grudnia 2022 | 18:30 | dziar | Kielce Ⓒ Ⓟ
Ponad sto szopek, powstałych na ziemi kieleckiej, częstochowskiej, ale i tradycyjne szopki krakowskie oraz z wielu krajów Europy i świata, będzie można zobaczyć podczas Bożonarodzeniowej wystawy pt. „Pojdźmyż teraz do szopki pokłonić się Panu”, która zostanie otwarta w Dworku Laszczyków – w siedzibie Muzeum Wsi Kieleckiej, w niedzielę 18 grudnia.
Ekspozycję przygotował zespół Działu Badań Etnograficznych Muzeum Wsi Kieleckiej. Potrwa do 2 lutego. Otwarciu wystawy będzie towarzyszył tradycyjny kiermasz bożonarodzeniowy.
Jak informuje kurator wystawy Damian Kozłowski, szopki nierozerwalnie związane są z polską tradycją. – Przez wieki kolędnicy w okresie Bożego Narodzenia przemierzali ulice wiosek i miast w barwnych korowodach, gdzie jednym z elementów tego niezwykłego spektaklu były właśnie szopki. Tradycja ta zanika. Na szczęście temat szopek bożonarodzeniowych podejmowany jest nadal przez twórców ludowych – zaznacza kurator.
Wśród szopek o świętokrzyskim rodowodzie odnajdziemy m.in. szopki Tadeusza Żaka, Mariana Porady, Zbigniewa Łabudy. Z kolekcji Muzeum Zabawek i Zabawy pochodzą szopki z większości krajów europejskich, ale i np. z Meksyku.
W tym roku przypada ważny jubileusz „szopkarski” – po raz 80. organizowany jest Konkurs Szopek Krakowskich, które także znajdą się na kieleckiej wystawie.
Krakowski zwyczaj „chodzenia” z szopką po domach sięga XIX wieku, choć po I wojnie światowej zaczął on powoli zanikać. Wówczas dr Jerzy Dobrzycki w 1937 r. zorganizował pierwszy Konkurs Szopek Krakowskich. Po II wojnie światowej konkursy wznowiono, a ich organizacji podjęło się Muzeum Krakowa, kontynuujące tę tradycję do dziś. Celem konkursu jest zachowanie i rozwijanie szopkarskich tradycji Krakowa, których wykrystalizowany w ciągu kilkudziesięciu lat efekt – szopka krakowska – stał się światowym fenomenem o ustalonej międzynarodowej renomie i popularności.
Wyjątkowość zjawiska podkreśla wpisanie go w 2014 r. na Krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Ponadto od r. 2018 tradycja wykonywania szopek jest pierwszym wpisem z Polski na Liście reprezentatywnej niematerialnego dziedzictwa ludzkości UNESCO.
Wystawie szopek w Kielcach towarzyszy świąteczny kiermasz. – Serdecznie zapraszam do Dworku Laszczyków na Kiermasz Bożonarodzeniowy 18 grudnia, w godz. 11.00-15.00. W koncercie kolęd zaprezentują się wówczas: Zespół Ludowy Bolechowiczanie, Koło Gospodyń Wiejskich Kowalanki, Wojtek Misiowiec, Zespół Domaszowianie, Zespół Pieśni i Tańca Wincentowianie – zachęca Beata Ryń, kierownik Działu Marketingu i Promocji Muzeum Wsi Kieleckiej.
W ramach kiermaszu odbędą się także warsztaty z wykonywania tradycyjnych ozdób choinkowych, które poprowadzą znakomite twórczynie ludowe.
Będzie także możliwość wsparcia Ukrainy. Chętni będą mogli kupić ozdoby świąteczne wykonane przez uczniów z Zespołu Państwowych Szkół Plastycznych w Kielcach, którzy dochód ze sprzedaży przekażą na zakup najpotrzebniejszych produktów dla przedszkola we Lwowie.
Na dziedzińcu swoje produkty oferować będzie ponad 40 wystawców z regionalnymi produktami i potrawami, będą to: miody, wędliny, pierogi, ciasta, owoce, susz wigilijny a także słodycze.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.