Konserwacja wnętrza 200-letniego kościoła przy polsko-czeskiej granicy
17 grudnia 2022 | 15:21 | rk | Pogwizdów Ⓒ Ⓟ
W kościele parafialnym pw. św. Jana Nepomucena w Pogwizdowie, niedaleko polsko-czeskiej granicy, zakończono całościową konserwację wnętrza świątyni. Dawny blask odzyskał XIX-wieczny ołtarz główny oraz dwa ołtarze boczne – św. Anny i św. Józefa oraz ambona i grupa rzeźbiarska przedstawiająca Chrzest Chrystusa w Jordanie.
Jak wyjaśnił bielsko-żywiecki konserwator zabytków architektury i sztuki sakralnej ks. dr Szymon Tracz, świątynia uzyskała także nową polichromię.
„Jej formy dekoracyjne opracowano na podstawie zachowanych zdjęć archiwalnych z początku XX wieku. Dzięki przeprowadzonym pracom zabezpieczono drewniane struktury nastaw ołtarzowych naruszone przez drewnojady oraz przywrócono pierwotną marmoryzację, a także kolorystykę polichromowanych rzeźb oraz uzupełniono złocenia w obrębie partii ornamentalnych” – zaznaczył. Dodał, że nowe werniksy zabezpieczające uzyskały też obrazy znajdujące się w ołtarzach.
Parafia w Pogwizdowie na Śląsku Cieszyńskim została erygowana w 1844, jednak pierwszy kościół powstał tu w 1722 roku za sprawą jezuickiego misjonarza o. Leopolda Tempesa. Patronem świątyni został św. Jan Nepomucen, patron miejsc zagrożonych powodziami.
W 1784 roku Pogwizdów stał się lokalią, a niebawem rozpoczęła się budowa nowego kościoła, który został poświęcony w 1817 roku.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.