Szaniec: powstała Chorągiew Rycerzy im. św. Jana Pawła II
19 grudnia 2022 | 19:39 | dziar | Szaniec Ⓒ Ⓟ
W parafii Szaniec na Ponidziu powstała czwarta w diecezji kieleckiej Chorągiew św. Jana Pawła II, która przez posługę dziesięciu mężczyzn będzie pomagała w szanieckiej parafii. Uroczystość zaprzysiężenia rycerzy miała miejsce w niedzielę 18 grudnia.
Ks. Marek Tazbir, proboszcz w Szańcu i kapelan nowopowstałej chorągwi wyjaśnia, że zainspirowała go aktywność chorągwi św. Jana Pawła II w parafii Trójcy Świętej w Jędrzejowie i aktualna dzisiaj potrzeba obrony imienia św. Jana Pawła II, a także duchowość połączona z motywami patriotycznymi i umiłowanie różańca.
Uroczystość ślubowania i zaprzysiężenia szanieckich rycerzy miała miejsce podczas Mszy św., z udziałem kilkudziesięciu rycerzy z innych chorągwi, z homilią ks. Marka Tazbira. Przywołał w niej postać św. Józefa, który był „pierwszym rycerzem Jezusa i Maryi, człowiekiem honoru, wiernym Damie swego serca – właśnie Maryi, bezgranicznie ufającym Bogu”.
Podczas Mszy św. rycerze zostali przedstawieni, potwierdzili swoją gotowość do pełnienia tej roli, złożyli ślubowanie, otrzymali charakterystyczne emblematy.
Chorągiew w Szańcu tworzą mężczyźni w wieku od 35 do 70 lat, różnych zawodów. Raz w miesiącu będą odbywali spotkania formacyjne.
– Dla mnie najważniejsze jest chyba to, że swoją postawą będą dawali świadectwo wiary i ważności nauczania Jana Pawła II oraz że będą stawali w jego obronie – mówi w rozmowie z KAI ks. Marek Tazbir.
Do obowiązków rycerzy należy m.in. odmawianie jednego dziesiątka różańca w intencji zakonu i powierzanie Bogu przez modlitwę różnych spraw. – I tak modliliśmy się w intencji udanej operacji córki jednego z naszych rycerzy mając pewność, że w tym dniu modlą się za nią członkowie 122 chorągwi – dodaje ks. Tazbir.
W diecezji kieleckiej są cztery chorągwie: w Jędrzejowie, Kazimierzy Małej, Rykoszynie i Szańcu.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.