Jasna Góra: przedświąteczne spotkanie z dziennikarzami
21 grudnia 2022 | 16:14 | it/BP @JasnaGóraNews | Częstochowa Ⓒ Ⓟ
– O przesłaniu nadziei, która dziś szczególnie płynie z Jasnej Góry a także o wielkiej potrzebie modlitwy w intencji zakończenia wojny na Ukrainie – mówił podczas spotkania z dziennikarzami o. Arnold Chrapkowski, generał Zakonu Paulinów. Przedświąteczne spotkanie z przedstawicielami mediów odbyło się przy ruchomej szopce na tzw. fosach. Wzięli w niej udział także przeor Jasnej Góry o. Samuel Pacholski i rzecznik prasowy o. Michał Bortnik.
Przełożony generalny Zakonu Paulinów podkreślił, że w te święta z Jasnej Góry płynie szczególne przesłanie: „abyśmy pośród nieprawości świata, ludzkich zależności politycznych i ekonomicznych potrafili odnaleźć nadzieję. Nadzieję, która pomoże przetrwać ten trudny czas i która wskrzesi w naszych sercach chęć i wolę służenia tym, którym jej brakuje”. – Prosimy o siłę i nadzieję dla tych, którym brakuje chleba i miłości – mówił o. Arnold Chrapkowski.
Podkreślał, że jesteśmy dziś też poruszeni ogromnym hartem ducha jakim charakteryzuje się ukraiński naród, jak odpiera agresję. – Widzimy wielkie cierpienie, ale w tej tragedii oni są razem – zauważył paulin.
Przeor Jasnej Góry o. Samuel Pacholski przypomniał, że „tylko pokój, który daje Chrystus, jest pokojem absolutnym, który oznacza życie szczęśliwe i takie, które zadowala każdego”. – Bóg chce pojednać ludzkość i świat. Prosimy, żeby wszystkie strony konfliktu nie tylko tego, który toczy się na Ukrainie, ale też w różnych rejonach świata, zaprzestały wzajemnych walk, żebyśmy znów mogli cieszyć się pokojem – powiedział jasnogórski przeor.
Życzył wszystkim, którzy w świątecznym czasie będą nawiedzali Jasną Górę, żeby tutaj przychodzili jak do źródła prawdziwej miłości, pokoju i tutaj uczyli się wrażliwości na drugiego człowieka, bo właśnie tej wrażliwości uczy każdego z nas Jasnogórska Maryja.
O. Michał Bortnik, rzecznik prasowy Jasnej Góry przypomniał, że hasłem nowego roku duszpasterskiego w Polsce są słowa „Wierzę w Kościół Chrystusowy” i o tym przypomina napis znajdujący się w głównej szopce na Jasnej Górze. Znajduje się ona przed wejściem do Bazyliki, na głównym dziedzińcu. W drewnianej chacie są także figury trzech papieży: Jana Pawła II, Benedykta XVI i Franciszka. Przypominają o tym który, jak Apostoł Piotr, jest pierwszym pasterzem Kościoła.
Rzecznik zauważył, że Kościół to przede wszystkim wierni. – Chcemy brać przykład ze św. Franciszka, który jako pierwszy przybliżał tajemnicę Bożego Narodzenia poprzez zorganizowanie pierwszej szopki. Przybywajmy i nawiedzajmy „betlejemkę”, by doświadczyć także jedności Kościoła – powiedział rzecznik. Podkreślił, że tę jedność wyrażamy również poprzez modlitwę i pomoc dla Ukrainy.
Ruchoma szopka na Jasnej Górze wzbogaciła się w tym roku o trzydzieści nowych figurek. Jest w niej już teraz ok. pół tysiąca postaci i innych elementów ukazujących codzienne ludzkie życie, w które przez swe narodziny „wszedł” Jezus. Ta „betlejemka” powstała głównie z myślą o dzieciach. Wchodząc przez Wieczernik na tzw. fosy spotkać można żywe pawie, niegdyś ozdoby królewskich dworów.
W szopce zobaczyć można różne sceny codziennego życia. Są m.in. domy, sklepiki, kramy, zagrody, warsztaty, stodoły. Są rolnicy, gospodynie domowe przygotowujące posiłek, praczki, jest drwal, piekarz, rybak, garncarz, a nawet golibroda.
Szopki na Jasnej Górze tradycyjnie nawiedzać można od Bożego Narodzenia czyli od 25 grudnia.
Spotkanie z dziennikarzami w czasie, gdy dzieci dekorują na Jasnej Górze świąteczne drzewka, w ramach Konkursu na Wieczernikową Choinkę, stało się zwyczajem. Paulini dziękują wszystkim mediom za przekaz z Jasnej Góry, dzięki któremu wspólnota pielgrzymujących tutaj znacznie się powiększa.
W tym roku zaplanowana jest jeszcze 30 grudnia konferencja prasowa podsumowująca rok 2022 w Sanktuarium.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.