Cypr ma nowego arcybiskupa. Zakończyły się wybory
24 grudnia 2022 | 15:16 | st (KAI) | Nikozja Ⓒ Ⓟ
Metropolita Jerzy (Georgios) z Pafos został wybrany dzisiaj na nowego arcybiskupa Cypru. Głosowanie odbyło się po zakończeniu Boskiej Liturgii w kaplicy Apostoła Barnaby na terenie Świętej Archidiecezji. Jest 95. zwierzchnikiem autokefalicznego Kościoła Cypru, założonego przez św. Pawła i św. Barnabę.
Według informacji, metropolita Pafos otrzymał 11 głosów biskupów stanowiących Święty Synod, metropolita Limasolu Atanazy otrzymał 4 głosy, natomiast była też pusta karta do głosowania, która jak się uważa, należała do metropolity Izajasza, który nie poparł Atanazego mimo jego deklaracji, że to uczyni.
Jak się uważa nowy arcybiskup Cypryjskiego Kościoła Prawosławnego stoi przed wyzwaniem wprowadzenia reform i innowacji mających na celu modernizację instytucji i odzyskanie wiernych. Wśród innowacji zaproponowanych przez Jerzego jest ponowne otwarcie kościelnej stacji radiowej i/lub telewizyjnej, aby nagłośnić pracę instytucji i przyczynić się do religijnej i narodowej orientacji wiernych.
Arcybiksup Jerzy urodził się 25 maja 1949 r. we wsi Athienou, w okręgu Larnaca. Uczył się w Pancyprian Gymnasium w Nikozji, gdzie ukończył szkołę w 1967 roku. Na Uniwersytecie Ateńskim studiował najpierw chemię, a potem teologię, a w 1985 r. przyjął święcenia kapłańskie z rąk arcybiskupa Cypru Chryzostoma I.
Prymas autokefalicznego Kościoła cypryjskiego nosi tytuł arcybiskupa i całego Cypru. Jego niezależność została uznana na Soborze Efeskim w 431 r. i potwierdzona w Trullo w 692 r., kiedy to Kościół otrzymał prawo do samodzielnego rządzenia i wybierania własnego przywódcy.
Arcybiskup otrzymał specjalne przywileje, takie jak podpisywanie się czerwonym atramentem podobnie jak cesarze Bizancjum, noszenie królewskiego berła zamiast zwykłej laski pasterskiej i noszenie czerwonego płaszcza. Te innowacje dały początek wyjątkowej tradycji odpowiedzialności Kościoła w sprawach politycznych wyspy.
Znaczenie i wpływy Kościoła stały się widoczne po uzyskaniu przez wyspę niepodległości w 1960 roku, kiedy to Cypryjczycy wybrali arcybiskupa Makariosa III na prezydenta nowej Republiki.
Wyznawcy prawosławia stanowią niemal ¾ spośród 1 244 tys. ludności podczas gdy ¼ wyznaje islam.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.