Boże Narodzenie na Jasnej Górze
26 grudnia 2022 | 03:00 | Biuro Prasowe @JasnaGóraNews/mir | Częstochowa Ⓒ Ⓟ
By modlitwą i materialną troską przełamywać ciemność niepokojów, kryzysów i wojen zachęcają paulini. W duchu solidarności z cierpiącymi okrucieństwo konfliktu zbrojnego, sąsiadami z Ukrainy upływają też tegoroczne święta Bożego Narodzenia na Jasnej Górze. Z intencją o pokój sprawowana była Msza św. w języku ukraińskim w rycie rzymskokatolickim w Bazylice. Wzięły w niej udział też karmelitanki bose z Charkowa, które znalazły schronienie przy Jasnej Górze. Rozpoczęła się również świąteczna zbiórka pieniędzy i różnych źródeł światła na rzecz pozbawionej prądu Ukrainy.
Niedzielna Msza św. w języku ukraińskim odprawiana jest na Jasnej Górze już od 13 marca. Dziś w uroczystość Narodzenia Pańskiego uczestniczyły w niej karmelitanki bose z Charkowa. Mniszki nieopodal Jasnej Góry znalazły schronienie, a sanktuarium stało się ich „azylem” duchowym. Po Mszy św. zaintonowały kolędy. Śpiewanie kolęd to tradycja pielęgnowana w Karmelu, korzeniami sięga do św. Teresy od Jezusa i św. Jana od Krzyża, którzy wielkim kultem otaczali Człowieczeństwo Jezusa, Wcielonej Miłości Bożej.
Już 22 grudnia została zorganizowana przez Jasnogórski Punkt Charytatywny przy współpracy Domu Pielgrzyma wigilia dla ubogich i samotnych. Do wieczerzy zasiedli także uchodźcy z Ukrainy, matki z dziećmi, które znalazły schronieniem pod jasnogórskim dachem.
O tym, że każde życie, niezależnie od sytuacji materialnej, jest najcenniejszym Bożym darem i że wszyscy jesteśmy darem dla siebie wzajemnie przypomniał przeor Jasnej Góry, o. Samuel Pacholski. – Życie i odkupienie dane nam przez Boga, to jest coś, do czego wszyscy mamy równy przystęp. Chrystus przyszedł do wszystkich – powiedział przeor. Życzył wrażliwości, której uczy Boże Narodzenie. – Nie można w prawdzie przyjąć radosnej nowiny o narodzinach Boga-Człowieka, jeśli nie zauważy się najmniejszych, najuboższych – mówił paulin podkreślając, że Ewangelia wzywa nas zwłaszcza w okresie tych Świąt, także do takiej wrażliwości, byśmy nie czuli się „ostatnimi”, którzy korzystają tylko z hojności innych, bo każdy z nas zawsze ma coś, czym może się z drugim podzielić. – Tym najcenniejszym darem jest czas poświęcony drugiemu człowiekowi – przypominał jasnogórski przeor.
Uczestniczący w wigilii uchodźcy z Ukrainy ze wzruszeniem dziękowali za serdeczną pomoc i wsparcie. – Dużo dobra doznajemy od Polaków, rozumieją nasza biedę – powiedziała pani Marina, która przyjechała z dwiema małymi córeczkami i synkiem. Jest tutaj od 9 miesięcy, bardzo tęskni. – Żeby jak najszybciej był pokój, żeby wrócić do swoich – mówiła o swoich marzeniach pochodząca z Zaporoża Ukrainka.
Rozpoczęła się świąteczna zbiórka pieniędzy i różnych źródeł światła na rzecz pozbawionej prądu Ukrainy. Do Niedzieli Chrztu Pańskiego (8.01) zbierane tu będą fabrycznie zapakowane, najlepiej akumulatorowe -latarki, lampy, a także baterie, świeczki czy generatory prądu. Paulini proszą, by ze względu na zaostrzającą się zimę, nie zwlekać z decyzją pomocy.
O. Samuel Pacholski, przeor klasztoru podkreśla, że Boże Narodzenie uczy nas wrażliwości na najsłabszych i najbardziej potrzebujących. Jasna Góra chce w tym czasie przyjść z pomocą cierpiącym na Ukrainie z powodu braku prądu, ogrzewania czy ciepłej wody. – Wiemy, że infrastruktura krytyczna ciągle jest niszczona przez wojska rosyjskie, dlatego organizujemy zbiórkę pieniędzy na zakup agregatów prądotwórczych oraz zbiórkę nowych, fabrycznie zapakowanych latarek, baterii, świec itd. – podkreśla jasnogórski przeor. Dodaje, że bardzo zależy nam na czasie, ponieważ teraz, wobec zaostrzającej się zimy, wszelkie źródła światła i ciepła, są po prostu niezbędne do przeżycia tego strasznego czasu.
Skarbony na datki, z których zakupione mają zostać agregaty prądotwórcze, ustawione będą przy szopkach na Jasnej Górze – tej w Bazylice i tej na głównym dziedzińcu.
Nowe, najlepiej akumulatorowe latarki i lampy, baterie, świece itp. składać można w Jasnogórskim Punkcie Charytatywnym, który mieści się przy ulicy św. Barbary 6, od poniedziałku do soboty w godz. od 8.00 do 10.30.
O solidarności z Ukrainą przypomina 8-metrowa choinka ustawiona przed głównym wejściem do Bazyliki. Udekorowały ją wspólnie z paulinami dzieci polskie i ukraińskie, podobnie jak 40 świerków w kaplicy-namiocie w Wieczerniku, a to w ramach XV Konkursu na Wieczernikową Choinkę.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.