Wadowice: żłóbek Ojca Świętego na ekspozycji muzeum papieskiego
27 grudnia 2022 | 18:24 | luk | Wadowice Ⓒ Ⓟ
Z okazji Świąt Bożego Narodzenia na ekspozycji wadowickiego Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II po raz pierwszy został zaprezentowany żłóbek papieża Polaka z Pałacu Apostolskiego. Będzie go można oglądać do 2 lutego 2023 r.
– Niewielki drewniany żłóbek wypełniony jest siankiem, na którym na białej serwecie spoczywa figurka dzieciątka Jezus okryta białym płótnem. Ten niezwykły symbol Bożego Narodzenia został podarowany Janowi Pawłowi II przez ojców paulinów z Jasnej Góry w Roku Jubileuszowym 2000 – podają pracownicy placówki.
Jak zaznaczono na stronie www.domjp2.pl, z przekazu siostry Tobiany Sobótki, czyli sercanki na co dzień pracującej w Watykanie w czasie pontyfikatu św. Jana Pawła II, wiadomo, że żłóbek znajdował się w pokoju Ojca Świętego.
– Żłóbek bezpośrednio stamtąd został przywieziony do Wadowic. Było to zasługą kustosza ówczesnego muzeum – siostry Magdaleny Strzeleckiej, nazaretanki – poinformowało muzeum. Eksponat będzie można oglądać w salonie dawnego mieszkania rodziny Wojtyłów do 2 lutego 2023 r.
Bożonarodzeniowe tradycje, a wśród nich szopka, były bardzo ważne dla św. Jana Pawła II. W „Liście do dzieci” papież Polak napisał: „Widzę was, jak przygotowujecie betlejemską stajenkę w domu, w parafii, we wszystkich zakątkach świata, przybliżając klimat i środowisko, w którym narodził się Zbawiciel. Tak! W okresie Bożego Narodzenia stajenka betlejemska ze żłóbkiem Dzieciątka zajmuje centralne miejsce w Kościele”.
Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II zostało otwarte w 2014 r. Znajduje się w kamienicy przy ul. Kościelnej 7 w Wadowicach, gdzie 18 maja 1920 r. urodził się Karol Wojtyła. Multimedialna wystawa muzeum w wyjątkowy sposób ukazuje osobę papieża Polaka, jego naukę i przesłanie.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.