Abp Kupny: Benedykt XVI swoim odejściem pokazuje właściwą perspektywę ludzkiego życia
31 grudnia 2022 | 13:23 | xrk, lk | Wrocław Ⓒ Ⓟ
„Kiedy uwaga całej ludzkości jest skupiona na wydarzeniach politycznych, ekonomicznych i społecznych, a dookoła nas toczą się kłótnie, spory i walki, Benedykt XVI swoim odejściem pokazuje wszystkim właściwą perspektywę ludzkiego życia, która wyraża się w słowach: „wszyscy kiedyś staniemy przed trybunałem Boga” – pisze metropolita wrocławski abp Józef Kupny w słowie do diecezjan skierowanym po śmierci Benedykta XVI. W sobotę 7 stycznia we wrocławskiej katedrze hierarcha będzie sprawował Mszę św. w intencji zmarłego papieża.
Poniżej słowo metropolity wrocławskiego:
+ Józef Kupny
Drodzy Siostry i Bracia, Kochani Archidiecezjanie
Świat obiegła dziś informacja o odejściu do domu Ojca papieża Benedykta XVI. Przejście Jego Świątobliwości z tego świata do wieczności odbyło się tak pokornie i cicho, jak Ojciec Święty żył i nauczał. W tej ciszy i pokorze kryje się jednak taka moc, jakiej nie można zlekceważyć i pominąć. Kiedy uwaga całej ludzkości jest skupiona na wydarzeniach politycznych, ekonomicznych i społecznych, a dookoła nas toczą się kłótnie, spory i walki, Benedykt XVI Swoim odejściem pokazuje wszystkim właściwą perspektywę ludzkiego życia, która wyraża się w słowach: „wszyscy kiedyś staniemy przed trybunałem Boga”.
Jako mieszkańcy Archidiecezji Wrocławskiej możemy mówić o szczególnej więzi, jaka łączy nas z papieżem Benedyktem. W 2000 roku kard. Józef Ratzinger gościł we Wrocławiu, gdzie odebrał doktorat honoris causa Papieskiego Wydziału Teologicznego. Odwiedził także Oleśnicę i Henryków. W auli naszej uczelni teologicznej mówił wówczas m.in. o tym, że słowo Boże zawsze jest przed nami oraz że ono wyprzedza nasze myślenie i dodał, że może się człowiekowi wydawać, że coś jest lepsze, bardziej modne czy skuteczniejsze od Bożego słowa, tymczasem wcześniej czy później to wszystko się zestarzeje, odejdzie do przeszłości, a czasem zginie w zapomnieniu. Usłyszeliśmy wówczas, że „myślenie wraz ze Słowem Bożym zdumiewa nas raz po raz nowością, nie przynosi nudy, nie kieruje życia na mielizny”. Najmocniejsze słowa tego przebogatego wykładu, którego słuchali klerycy, studenci i wykładowcy Papieskiego Wydziału Teologicznego, padły na zakończenie. Mówił wówczas przyszły papież: „wszystko, co tu przedkładam, nie jest tylko teorią. Nauczyłem się tego u wielkich mistrzów, jak Augustyn, Bonawentura, Tomasz z Akwinu (…) Od dłużej niż pół wieku idę po drodze razem z teologią. W tym też czasie owo wyprzedzenie przez słowo Boże stawało się coraz bardziej moim osobistym doświadczeniem (…) i spostrzegam na nowo, jak rozległa wędrówka pełna tajemnic i obietnic rozpościera się przede mną, jak niezmierzona jest kraina wiary, której żadne ludzkie kroki nie mogą przewędrować do końca”. Dziś Ojciec Święty wyruszył w ostatni etap tej wędrówki. Na tym etapie już nie ma żadnych tajemnic. Wszystko staje się jasne, bo człowiek staje twarzą w twarz z Bogiem. Ten, o Którym papież Benedykt nauczał, w Którego wierzył, Którego przybliżał ludziom, a Którego my oglądamy w Eucharystii pod postacią chleba, dla Niego jest już rzeczywistością.
Przemawiając na pogrzebie Jana Pawła II kard. Ratzinger mówił: „Możemy być pewni, że nasz ukochany Papież stoi teraz w oknie domu Ojca, widzi nas i nam błogosławi. Tak, pobłogosław nas, Ojcze Święty. Zawierzamy Twoją duszę Matce Bożej, Twojej Matce, która prowadziła Cię każdego dnia, a teraz wprowadzi Cię do wiekuistej chwały swojego Syna, naszego Pana Jezusa Chrystusa”.
Z tą myślą zapraszam Was do wrocławskiej katedry w sobotę 7 stycznia 2023 roku, gdzie o godz. 18.30 będę sprawował Mszę świętą w intencji zmarłego papieża Benedykta. Proszę także, aby we wszystkich parafiach wspomnieć w modlitwie o Jego Osobie, wierząc, że „stoi teraz w oknie domu Ojca, widzi nas i nam błogosławi”.
+ Józef Kupny
Arcybiskup Metropolita Wrocławski
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.