Prezes FDNT: Ratzingera charakteryzowały biblioteka i kaplica
02 stycznia 2023 | 16:10 | rm | Radom Ⓒ Ⓟ
Biblioteka i kaplica – te dwa miejsca charakteryzowały kard. Josepha Ratzingera, późniejszego papieża. Taką opinię wyraził ks. Dariusz Kowalczyk, prezes Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”, przypominając też, że zmarły papież senior był wybitnym intelektualistą. Pogrzeb Benedykta XVI odbędzie się 5 stycznia w Rzymie.
Ks. Dariusz Kowalczyk zwrócił uwagę, że urzędujący papież, będzie celebrował pogrzeb papieża seniora. – W historii Kościoła to unikalne wydarzenie. Ponadto papież Benedykt XVI był doskonałym przykładem odejścia na chwilę od problemów codzienności, tego wiru wydarzeń i emocji, które nam towarzyszą i wejścia w doświadczenie ciszy, która otwiera nas na Boga – powiedział Radiu Plus Radom ks. Kowalczyk.
Nawiązał również do współpracy papieża Jana Pawła II z ówczesnym kardynałem Josephem Ratzingerem. – Oni współpracowali już od Soboru Watykańskiego II. Kard. Ratzinger też bywał w Polsce. Ich łączyły zainteresowania filozoficzno-teologiczne. Byli doradcami na Soborze Watykańskim II. Rozpoznali w sobie intelektualistów, co miało ogromne znaczenie, dlatego też na początku lat 80. papież Jan Paweł II poprosił kard. Ratzingera z Monachium, aby przyjechał do Rzymu i objął funkcję prefekta Kongregacji Doktryny Wiary – powiedział ks. Kowalczyk.
Prezes Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” dodał, że Benedykt XVI był wybitnym intelektualistą, nazywanym „Mozartem teologii”. Dodał, że był człowiekiem, który głęboko wnikał w teologię i we współczesny świat.
– Pamiętam szereg jego wykładów, które słuchałem czy czytałem. Miałem wówczas wrażenie, że ten człowiek, że to co powiedział, czy napisał to było coś niezwykle głębokiego. Nie miał takich zdolności jak Jan Paweł II, który wiadomo, że interesował się i fascynował teatrem. Znakomicie czuł się kiedy na Mszy świętej było milion czy pięć miliony osób i on świetnie się wtedy czuł w tej rzeszy wiernych. Papież Benedykt kiedy wychodził do koncelebry takiej, gdzie było bardzo dużo osób, widać był jego pewne zakłopotanie, ale i ogromne skupienie. Nie lubił stać w centrum, ale moment kiedy wziął mikrofon do ręki i otworzył swoje zapiski, to wtedy odżywał, a my widzieliśmy, że mamy do czynienia z geniuszem, który niezwykle głęboko traktuje wiarę, teologię i współczesny świat – mówił ks. Dariusz Kowalczyk.
Przypomnijmy, że 20 lat temu papież Benedykt XVI przebywał z dwudniową wizytą w Radomiu. Ówczesny kard. Joseph Ratzinger, prefekt watykańskiej Kongregacji Nauki Wiary, udzielił w radomskiej katedrze sakry bp. Zygmuntowi Zimowskiemu.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.