KUL wydaje Dzieła Wszystkie Benedykta XVI
05 stycznia 2023 | 09:39 | maj | Warszawa Ⓒ Ⓟ
Dzieła wszystkie kard. Josepha Ratzingera papieża Benedykta XI wydaje Katolicki Uniwersytet Lubelski. W serii Opera Omnia pod redakcją ks. prof. Krzysztofa Góździa ukazało się już 14 z zaplanowanych 16 tomów. Papież-senior otrzymywał je na bieżąco. Niewykluczone, że oprócz materiałów biograficznych w ramach serii ukażą się jeszcze wybrane teksty Benedykta XVI już z czasów po jego rezygnacji oraz korespondencja z Janem Pawłem II.
Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II uzyskał z Watykanu prawo wyłączności do wydania drukiem w formie książkowej tekstów Kard. Josepha Ratzingera w serii Opera Omnia, w łącznej liczbie 16 tomów. Podstawą tego wydania jest niemiecka edycja “Joseph Ratzinger. Gesammelte Schriften” wydawana przez Instytut Papieża Benedykta XVI w Regensburgu, edycja, na którą papież Benedykt XVI miał wpływ do końca swojego życia.
Jak podkreśla ks. prof. Krzysztof Góźdź, redaktor serii Opera Omnia, dzieła Josepha Ratzingera wydawane przez instytut w Regensburgu uporządkowane są częściowo chronologicznie, począwszy od tomu pierwszego, zawierającego jego rozprawę doktorską. Kolejność wydań poszczególnych tomów w ramach KUL-owskiej serii Opera Omnia ma charakter bardziej tematyczny. Dlatego edycję rozpoczęto w 2012 r. od tomu 11, „Teologia liturgii”, zgodnie zresztą z życzeniem samego Benedykta XVI, który właśnie w refleksji nt. liturgii widział klucz do zrozumienia swoich pozostałych dzieł.
W tym samym roku ukazał się tom 12 pt. „Głosiciele Słowa i słudzy waszej radości”. Zebrane w nim zostały teksty poświęcone kapłaństwu. W 2013 r. ukazał się – w dwóch częściach tom 8 Opera Omnia pt. „Kościół – znak wśród narodów”. Zawiera on teksty i studia Josepha Ratzingera poświęcone eklezjologii i ekumenizmowi, w których Autor stawia czoło aktualnym pytaniom kierowanym pod adresem Kościoła i jego nauki.
„Lud i Dom Boży w nauce św. Augustyna o Kościele” – to tytuł tomu 1, wydanego w 2014 r. Dzieli się on na cztery części, z których pierwsza zatytułowana „Studia nad Augustynem” zawiera m.in. omówioną rozprawę doktorską Ratzingera. Również w 2014 r. wydany został t. 2 serii pt. „Rozumienie objawienia i teologia historii według Bonawentury”. Poświęcony on został w całości pracom na temat tego wielkiego franciszkańskiego Doktora Kościoła. W głównej części znalazła tu miejsce rozprawa habilitacyjna J. Ratzingera oraz związane z nią tematycznie artykuły i recenzje powstałe w latach 1958-1992. Benedykt XVI zadedykował ten tom swojemu bratu Georgowi, z okazji jego 85 urodzin. Kolejny tom wydany w 2014 r. to tom 10. Nosi on tytuł „Zmartwychwstanie i życie wieczne”. Tom X otwiera „Eschatologia” (Eschatologie, 1977), jedyny opublikowany przez J. Ratzingera podręcznik z zakresu teologii dogmatycznej. Do tego tematu zostały dołączone wszystkie pozostałe studia i teksty poświęcone tematom nadziei, śmierci, zmartwychwstania i życia wiecznego.
„Jezus z Nazaretu” to tytuł dwuczęściowego tomu 6 wydanego w 2015 r. Pierwsza część zawiera medytację nt. Jezusa Chrystusa, napisaną podczas pontyfikatu papieża Benedykta XVI. W drugiej opublikowane są teksty nt. Jezusa, które ukazywały się w latach 1961-2002.
Również z dwóch części składa się t. 7 serii – „O nauczaniu II Soboru Watykańskiego” , wydany w 2016 r. Zebrane tu zostały wszystkie teksty poświęcone eklezjologii soboru: te, które powstały w związku z przygotowaniami do Soboru Watykańskiego II.
W kolejnym, 2017 r. roku wydano t 4. pt. „Wprowadzenie do chrześcijaństwa”. Przedstawia on dorobek filozoficzno-teologiczny Ratzingera związany m.in. z odpowiedziami na pytanie, jak wierzyć po chrześcijańsku, jak żyć po chrześcijańsku, jak stawać się nowym człowiekiem w Chrystusie oraz – jak działać po chrześcijańsku i jak się modlić.
W tym samym roku ukazał się 13, trzyczęściowy tom Opera Omnia, pt. „W rozmowie z czasem”. Dwie pierwsze części zawierają cztery znane wywiady przeprowadzone w latach 1984-2010. Pierwszy z nich, „Raport o stanie wiary”, to zapis rozmowy kard. Ratzingera z włoskim dziennikarzem Vittorio Messorim. Trzy kolejne: „Sól ziemi”, „Bóg i świat” i „Światłość świata” – to rozmowy z niemieckim dziennikarzem Peterem Seewaldem. Trzecia część 13 tomu, wydana już w 2018 r. zawiera inne wybrane wywiady, publikowane w latach 1969 – 2004.
Dwuczęściowy t. 9 serii, zatytułowany „Wiara w Piśmie i Tradycji”, wydany w 2018 r. zawiera teksty związane z tematem wiary, tradycji, interpretacji Pisma św. oraz Kościoła jako miejsca przepowiadania wiary.
W 2020 r. wydany został trzyczęściowy 14 t. pt. „Kazania”. Kazania Josepha Ratzingera podzielone są tematycznie. W części pierwszej znaleźć można kazania na okres Bożego Narodzenia i okres Wielkanocny. W części drugiej – kazania na inne okresy roku kościelnego, na święta Pańskie oraz kazania maryjne. W części trzeciej – na święta pańskie i świętych oraz szczególne okazje.
Tom 3 pt. „Bóg wiary i Bóg filozofów”, wydany w 2021 r. zawiera m.in. refleksje nt. Trójcy Świętej, uniwersalności wiary chrześcijańskiej, kultury i tożsamości Europy oraz kwestii Boga w polityce, prawie i moralności.
Ostatni z dotychczas wydanych tomów w ramach serii to tom 5 pt. „Pochodzenie i przeznaczenie”, wydany w 2022 r. mówi o stworzeniu świata i człowieka. Teksty w nim zawarte pogłębiają następnie ten temat poprzez refleksję antropologiczną i mariologiczną.
Jak informuje ks. prof. Góźdź poszczególne tomy ofiarowywane były Benedyktowi XVI na bieżąco.
Planowany tom 15 – „Z mojego życia” będzie zawierał wątki dotyczące biografii Josepha Ratzingera, natomiast tom 16 będzie zawierał indeksy. Jak zaznacza ks. prof. Góźdź, sam papież Benedykt XVI do końca próbował nakreślić kształt i schemat tych ostatnich tomów. Niewykluczone, że tom 15 będzie dwuczęściowy i oprócz materiałów biograficznych znajdą się w nim wybrane teksty, które powstały już po rezygnacji. Być może znajdzie się tam również korespondencja Ratzingera z Janem Pawłem II.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.