Bp Orchowicz: musimy konfrontować podpowiedzi świata ze Słowem Bożym
06 stycznia 2023 | 17:32 | bgk | Gniezno Ⓒ Ⓟ
„Na targowisku dzisiejszego świata jest wiele gwiazd, wiele szkół, wielu mistrzów i nauczycieli. Z ust każdego słyszymy, że zależy im na naszym szczęściu, wolności, że odkrywają przed nami prawdę. Nietrudno się w tym pogubić” – mówił w uroczystość Objawienia Pańskiego bp Radosław Orchowicz. Podkreślił, że tym bardziej konieczne jest konfrontowanie tych wszystkich podpowiedzi ze Słowem Bożym i nauczaniem Kościoła.
Gnieźnieński biskup pomocniczy przewodniczył w południe w katedrze gnieźnieńskiej Mszy św. z okazji jednego z najstarszych świąt chrześcijańskich, które nazywane jest popularnie Świętem Trzech Króli. Jak przypomniał, objawia nam ono, że zbawienie jest dla każdego człowieka, a wspominani dziś Mędrcy ze Wschodu są pierwszymi w długim korowodzie ludzkości, którzy Go poszukują i z utęsknieniem wyglądają nowego świata.
Biskup wskazał, że Mędrcy ze Wschodu otrzymali znak – gwiazdę, która ich prowadziła. – My również takie znaki od Boga otrzymujemy, są one jednak pomocą w dotarciu do pewnego etapu – jak gwiazda, która doprowadziła Mędrców do Jerozolimy. By dotrzeć do celu, by mieć pewność sensu drogi i wytrwać mimo przeciwności i niebezpieczeństw, potrzeba światła Słowa Bożego.
„Potrzebujemy tego światła, gdyż na targowisku dzisiejszego świata jest wiele gwiazd, wiele szkół, wielu mistrzów i nauczycieli. Z ust każdego słyszymy, że zależy im na naszym szczęściu, wolności, że odkrywają przed nami prawdę. Nietrudno się w tym pogubić. Dlatego potrzeba, abyśmy to wszystko, co rodzi się w nas, co przynoszą nam podpowiedzi innych, co budzi się przez wydarzenia i okoliczności występujące na naszej drodze, abyśmy to wszystko konfrontowali ze słowem Bożym, z nauczaniem Kościoła” – wskazał biskup pomocniczy gnieźnieński.
„Słowo Boże i nauczanie Kościoła – mówił dalej – to nieomylny drogowskaz codziennej wędrówki w wierze i miłości. Dlatego wezwani jesteśmy do odważnych decyzji, które niejeden raz będą wiele nas kosztowały, które wymagają wewnętrznej walki i zmagania z samym sobą”.
Pod koniec liturgii poświęcone zostało kadzidło i kreda, którą zwyczajowo znaczy się drzwi domostw na znak błogosławieństwa. Podczas liturgii śpiewał Chór Prymasowski pod dyrekcją ks. kan. Dariusza Sobczaka.
Po Mszy św. przed katedrą odbyło się powitanie Orszaku Trzech Króli, który pod raz dziewiąty przeszedł ulicami Gniezna.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.