Spotkanie o św. Pawle z Teb i o paulinach
12 stycznia 2023 | 15:12 | Biuro Prasowe @JasnaGóraNews/mir | Jasna Góra Ⓒ Ⓟ
O duchowej Iskrze – św. Pawle z Teb, która wyszła z pustyni, paulinach, którzy 550 lat temu wyruszyli z Jasnej Góry, aby ratować sanktuarium męczeństwa św. Stanisława w Krakowie i o tym, czym dziś zajmują się ojcowie i bracia w białych habitach – będą rozmawiać uczestnicy spotkania, które zaplanowano już jutro, 13 stycznia. Odbędzie się ono w Kaplicy Różańcowej na Jasnej Górze o godz. 18.30, a więc po nowennie do Patrona Zakonu Paulinów, nazywanej popularnie „Pawełkami”.
W spotkaniu wezmą udział: o. Mariusz Tabulski, przeor klasztoru na Skałce w Krakowie, Karolina Kalinowska, autorka książek o paulinach, o. Zbigniew Ptak, dyrektor wydawnictwa Paulinianum i o. Grzegorz Prus, dyrektor Jasnogórskiego Instytutu Maryjnego. Podczas spotkania zostaną zaprezentowane publikacje o historii Zakonu Paulinów.
Co ma wspólnego żyjący na egipskiej pustyni eremita z początków chrześcijaństwa z zakonem, który powstał prawie 10 wieków później? Jak to się stało, że to właśnie św. Paweł nazywany Pierwszym Pustelnikiem stał się iskrą, która roznieciła płomień duchowości eremickiej w Afryce, Europie, a później w całym chrześcijańskim świecie? I co wreszcie ten ascetycznie żyjący na pustyni człowiek sprzed wieków ma do zaproponowania ludziom XXI w.? M.in. na te pytania stara się odpowiedzieć Karolina Kalinowska, autorka najnowszej publikacji wydawnictwa Paulinianum zatytułowanej „Pustynna Iskra”. Książka zaprasza czytelników w duchowy świat Zakonu czerpiącego swoją tożsamość z ciszy i odosobnienia pustyni, a najbardziej znanego z posługi w jednym z największych sanktuariów maryjnych świata. Jest to powieść fabularna o dynamicznej narracji pełna zaskakujących zwrotów akcji. Przenosi czytającego w rzeczywistość starożytnego Egiptu i Imperium Rzymskiego oraz dwóch współcześnie najważniejszych polskich klasztorów paulińskich: Jasnej Góry i krakowskiej Skałki. Zawiera rzetelną porcję wiedzy historycznej i teologicznej.
pawełAutorka „Pustynnej Iskry” Karolina Kalinowska jest absolwentką Edytorstwa oraz Dziennikarstwa i Komunikacji Medialnej Uniwersytetu Jagiellońskiego. Do tej pory ukazały się jej sfabularyzowane opowieści o życiu założyciela Zakonu Paulinów bł. Euzebiusza z Ostrzyhomia „Boży płomień” i o duchowości eucharystycznej świętych polskich kapłanów „Pieśń Miłości”. Autorka należy m.in.: do Jasnogórskiej Rodziny Różańcowej, Jasnogórskiego Bractwa Eucharystycznego, Bractwa Aniołów Stróżów i Wspólnoty Błogosławionego Euzebiusza.
Tematem spotkania na Jasnej Górze będzie także historia, której zarzewiem stało się 12 zakonników, którzy 550 lat temu udali się z Jasnej Góry do Krakowa, by osiąść na Skałce. Było to miejsce męczeńskiej śmierci biskupa krakowskiego Stanisława ze Szczepanowa, która dała początek kultowi jednego z pierwszych patronów chrześcijańskiej Polski. W późniejszych stuleciach był on podtrzymywany przez pielgrzymowanie na Skałkę, do świętego Stanisława – kolejnych królów, możnowładców i duchownych wraz z ludem. Kanonik krakowski Jan Długosz, autor „Żywotu św. Stanisława”, a jednocześnie fundator skałecznego kościoła, w trosce o podupadające w XV w. sanktuarium, postanowił powierzyć to miejsce opiece właśnie paulinów. Dzięki „białym mnichom” Skałka została podźwignięta, a kult św. Stanisława wskrzeszony.
Dzieje te przedstawia książka Karoliny Kalinowskiej i Janusza Rosikonia „Paulini. 550 lat na Skałce”. Ilustrowana jest bogato m.in. archiwalnymi zdjęciami klasztoru oraz pracami znanego artysty fotografa Janusza Rosikonia. Publikację wydały Paulinianum i Rosikon press. Powstała ona z okazji obchodzonych w 2022 r. rocznic 640-lecia sprowadzenia paulinów na Jasną Górę i 550-lecia fundacji paulińskiego klasztoru w Krakowie.
Książka przybliża bogactwo duchowe i kulturowe Zakonu Paulinów, którego dzieje od XIV w. splotły się z losami państwa i Kościoła na ziemiach polskich. Ukazuje wyjątkowy charyzmat pauliński oraz ważną rolę paulinów w kształtowaniu świadomości i jedności narodowej Polaków na przestrzeni wieków.
Obie pozycje książkowe to barwne opowieści o mnichach, którzy – jak z uśmiechem określił św. Jan Paweł II podczas spotkania z młodzieżą świata w Częstochowie – „kręcą się po Jasnej Górze”. Autorka natomiast napisała: „spodobało się Bogu obdarować eremitów o węgierskich korzeniach dwiema bezcennymi perłami polskiej duchowości, historii i kultury – a przyjmując na siebie misje strażników tego dziedzictwa, przybyli znad Dunaju ojcowie z czasem sami wrośli i zakorzenili się w tej nadwiślańskiej ziemi, której duchowych skarbów strzegli. I pokochali ten naród, w którym przyszło im żyć, a naród pokochał ich”.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.