Wadowice: nowa publikacja naukowa muzeum papieskiego
18 stycznia 2023 | 17:55 | luk | Wadowice Ⓒ Ⓟ
Nakładem wydawnictwa Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II ukazała się publikacja naukowa zatytułowana „Akt zawierzenia świata Bożemu Miłosierdziu – znaczenie i perspektywy”. To zbiór referatów wygłoszonych w czasie konferencji naukowej, która odbyła się 26 listopada ubiegłego roku w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach.
„Książka zawiera osiem opracowań autorstwa specjalistów z ośrodków naukowych w Rzymie, w Warszawie i w Krakowie. Rozważania dotyczą przede wszystkim znaczenia papieskiego aktu wygłoszonego 17 sierpnia 2002 roku w łagiewnickiej świątyni” – opisano na stronie www.domjp2.pl.
Na początku przedstawiono starania Karola Wojtyły – Jana Pawła II na rzecz kultu Bożego Miłosierdzia w latach 1942-1978. Pani dr Ewa Czaczkowska z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, autorka wyżej wymienionego opracowania, podkreśla ogromną rolę przyszłego papieża z Polski przede wszystkim w zniesieniu decyzji Świętego Oficjum, które przez wiele lat zabraniało szerzenia kultu w formach przekazanych przez s. Faustynę Kowalską.
Kolejny fragment książki do przedstawienie biblijnych motywów „Aktu zawierzenia świata Bożemu Miłosierdziu” przez ks. dr. hab. Wojciecha Węgrzyniaka z Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie. Z kolei kontekst teologiczny, eklezjalny i społeczny aktu wyjaśnia ks. dr Paweł Ptasznik, przewodniczący Rady Administracyjnej Fundacji Jana Pawła II i rektora kościoła św. Stanisława BM w Rzymie.
Następny element wydawnictwa to pochylenie się przez ks. dr. hab. Andrzeja Dobrzyńskiego, dyrektora Ośrodka Dokumentacji i Studium Pontyfikatu Jana Pawła II w Rzymie, nad „Aktem zawierzenia świata Bożemu Miłosierdziu” w perspektywie kultu Bożego miłosierdzia i chrześcijańskiej duchowości.
Wydarzenia związane z papieską pielgrzymką w 2002 roku i jej przesłaniem są przedmiotem analizy przygotowanej przez ks. dr. Stanisława Mieszczaka z Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie. Natomiast Sanktuarium w Krakowie-Łagiewnikach jako światowe centrum kultu Bożego Miłosierdzia w przestrzeni pielgrzymkowej Polski, Europy i świata przedstawia dr Franciszek Mróz z Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie.
Dwa ostatnie artykuły są już ściśle związane z obchodami 20-lecia „Aktu zawierzenia świata Bożemu Miłosierdzi”. Autorem pierwszego jest ks. dr Zbigniew Bielas, rektor łagiewnickiego Sanktuarium. Drugi przygotował ks. Mateusz Wyrobkiewicz z Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie.
Publikacja naukowa oraz konferencja „Akt zawierzenia świata Bożemu Miłosierdziu – znaczenie i perspektywy” zostały sfinansowane ze środków Województwa Małopolskiego. Konferencję zorganizowało Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach oraz Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II w Wadowicach.
Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II zostało otwarte w 2014 r. Znajduje się w kamienicy przy ul. Kościelnej 7 w Wadowicach, gdzie 18 maja 1920 r. urodził się Karol Wojtyła. Multimedialna wystawa muzeum w wyjątkowy sposób ukazuje osobę papieża Polaka, jego naukę i przesłanie.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.