Ks. prof. Witczyk: Słowa Pisma Świętego podnoszą zasłonę Nieba
22 stycznia 2023 | 01:00 | mir | Jasna Góra Ⓒ Ⓟ
Apel Jasnogórski zainaugurował już w sobotę Niedzielę Słowa Bożego. Modlitwę poprowadził na Jasnej Górze ks. prof. Henryk Witczyk, przewodniczący Dzieła Biblijnego im. św. Jana Pawła II. Papież Franciszek ustanowił Niedzielę Słowa Bożego w 2019 r. i wyznaczył na jej obchody trzecią niedzielę okresu zwykłego, by „w Ludzie Bożym wzrosła religijna i bliska znajomość Pisma Świętego”.
W rozważaniu apelowym ks. prof. Witczyk zapraszał do uwielbienia Boga, który objawia się nam w swoim Słowie, zawsze w naszym ludzkim „teraz”. Słowa Pisma objawiają nam Boga jako miłującego i błogosławiącego nam Ojca. Inspirują do zaufania Jego dobroci, miłosierdziu, sprawiedliwości i wszechmocy. Biblista podkreślił, że dzięki słowom Pisma możemy dzisiaj uczestniczyć w boskich misteriach zbawienia, gdy sprawujemy liturgię: tę codzienną oraz tę niedzielną i świąteczną. – One objawiają nam, jak Bóg – Ojciec i Syn, i Duch Święty – działa także dzisiaj w życiu wierzących, którzy do Niego przynależą – przekonywał.
Przewodniczący Dzieła Biblijnego przypomniał, że Bóg kieruje do nas swoje słowa podczas każdej liturgii w kościele, a także gdy z innymi czytamy i rozważamy Pismo święte w naszych rodzinach, wspólnotach parafialnych, na katechezie i w kręgach biblijnych, także gdy je czytamy, kontemplujemy i adorujemy podczas osobistej lectio divina czy lectio continua.
Słowa Pisma mówią nam, jak żyć zgodnie z Bożą Prawdą i Miłością. Wreszcie, podnoszą zasłonę Nieba – pokazują dokąd idziemy, krocząc za Jezusem przez ziemię i gdy odchodzimy z tego świata – mówił kapłan.
Ucz nas, Maryjo, Twojego zawierzenia Słowu Boga i Słowu Twojego Syna, naszego Pana. Ucz nas miłosnego posłuszeństwa Ewangelii zbawienia – prosił w modlitwie apelowej ks. Witczyk.
Przywołał słowa papieża Franciszka z Listu apostolskiego „Aperuit illis” ustanawiającego Niedzielę Słowa Bożego o Maryi, która może nam towarzyszyć na drodze posłuszeństwa Słowu Boga, bo jest Tą, która została uznana za błogosławioną, ponieważ uwierzyła w spełnienie tego, co Bóg Jej powiedział w zwiastowaniu. „Błogosławieństwo Maryi poprzedza wszystkie błogosławieństwa ogłoszone przez Jezusa ubogim, cierpiącym, cichym, czyniącym pokój i prześladowanym, ponieważ jest to warunek konieczny dla każdego innego błogosławieństwa. Żaden biedny człowiek nie jest błogosławiony, ponieważ jest biedny. Staje się nim, jeśli, podobnie jak Maryja, wierzy w wypełnienie się Słowa Bożego” przypomniał ks. Witczyk za papieżem.
Przewodniczący Dzieła Biblijnego im. św. Jana Pawła II zawierzył Matce Chrystusa apostolat biblijny, wszystkich zajmujących się naukami biblijnymi, alumnów seminariów duchownych i studentów wydziałów teologii, by poprzez połączone z modlitwą rzetelne studiowanie wszystkich ksiąg Starego i Nowego Testamentu pogłębiali swą wiarę i mężnie kroczyli drogą powołania za Chrystusem.
Powołując się na tekst adhortacji „Verbum Domini” Benedykta XVI, ks. Witczyk przypomniał, że to „dzięki słowu Pańskiemu Kościół wciąż się odnawia i odmładza”.
Wypraszaj moc Ducha Prawdy duszpasterzom, homiletom, kaznodziejom, katechetom, liderom ruchów religijnych i wspólnotom parafialnym, w których wielbi się Ojca niebieskiego za Jego Słowo, za Ewangelię Bożą objawioną przez Chrystusa. Wejrzyj z miłością na ministrantów i lektorów, którzy radośnie służą Chrystusowi – Kapłanowi i Głosicielowi Ewangelii – modlił się biblista.
Przewodniczący Dzieła Biblijnego życzył wszystkim, którzy przyjmują Słowo Boże z wiarą i miłością, by „jego radość, światło i moc napełniały ich serca, sumienia i dusze”.
– Niech Twoja, Matko, radość ze Słowa Bożego i z Jezusa – odwiecznego Słowa Ojca, który jest równocześnie naszą Ewangelią, napełnia cały Kościół i każdego z nas – modlił się ks. prof. Henryk Witczyk.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.