Upamiętniono 230-lecie kolędy „Bóg się rodzi”
23 stycznia 2023 | 16:41 | pab | Dubiecko Ⓒ Ⓟ
W Dubiecku koło Przemyśla, gdzie najprawdopodobniej została napisana kolęda „Bóg się rodzi” odbył się wyjątkowy koncert dla uczczenia 230. rocznicy powstania „królowej polskiej kolęd”. W kościele parafialnym p.w. Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny w Dubiecku wystąpiła Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Podkarpackiej, miejscowy chór parafialny Solideo oraz uczestnicy poprzedzających koncert warsztatów muzycznych.
Niedzielny koncert poprzedzony był kilkudniowymi warsztatami, prowadzonymi przez dwóch kompozytorów i dyrygentów: Piotra Pałkę i Pawła Bębenka.
– Cieszę się, że na nasze zaproszenie odpowiedzieli chórzyści, którzy pod opieką wspaniałych kompozytorów i dyrygentów doskonalili swoje umiejętności i stworzyli niesamowite widowisko muzyczne. To wspaniałe uczczenie 230. rocznicy powstania kolędy „Bóg się rodzi”, jaką świętujemy w Dubiecku – miejscu przebywania jej autora Franciszka Karpińskiego – powiedział burmistrz Dubiecka Jacek Grzegorzak.
„Pieśń o Narodzeniu Pańskim” znana dzisiaj jako „Bóg się rodzi” zabrzmiała po raz pierwszy w 1792 r. w kościele farnym w Białymstoku. Utwór znalazł się w zbiorze zatytułowanym „Pieśni nabożne”, wydanym drukiem w tym samym roku w pobliskim Supraślu. Wśród wierszy pojawiły się teksty popularne i śpiewane do dzisiaj, takie jak: „Kiedy ranne wstają zorze”, czy „Wszystkie nasze dzienne sprawy”.
Przyjmuje się, że „Pieśń o Narodzeniu Pańskim” została napisana w Dubiecku, gdzie Karpiński przebywał na zamku rodu Krasickich (urodził się tam w 1735 r. inny znany poeta polskiego oświecenia i Prymas Polski Ignacy Krasicki). Tekst kolędy miał powstać na życzenie księżnej marszałkowej Izabeli z Czartoryskich Lubomirskiej.
Kolęda „Bóg się rodzi” szybko zyskała popularność i czasem bywa nazywana królową polskich kolęd. Ze względu na czas publikacji (po pierwszym rozbiorze) i treść piątej zwrotki „Podnieś rękę Boże Dziecię, błogosław ojczyznę miłą” miała szczególny wymiar narodowy.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.