Ks. Józef Kloch: Orędzie papieża na Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu to traktat o komunikacji
25 stycznia 2023 | 17:46 | ar | Warszawa Ⓒ Ⓟ
Tegoroczne orędzie papieża Franciszka to dla mnie mały traktat o komunikacji – podsumował ks. dr hab. Józef Kloch. Profesor UKSW z Instytutu Edukacji Medialnej i Dziennikarstwa, w rozmowie z KAI, skomentował orędzie Ojca Świętego z okazji 57. Światowego Dnia Środków Społecznego Przekazu, zatytułowane „Mówić z sercem. «Prawdziwie w miłości»”.
Ks. Kloch zauważył, że w papieskim orędziu aż 23 razy, w różnych odmianach, pojawia się słowo „komunikacja”. – Tegoroczne orędzie papieża Franciszka to dla mnie mały traktat o komunikacji. O komunikacji z określonymi zadaniami, która trwa i trwać powinna również w czasie synodu oraz toczącej się wojny. Papież wyjątkowo zwraca nam uwagę na samo komunikowanie – podkreślił.
Duchowny dodał, że papież wspomina również o „komunikowaniu kościelnym” i wylicza, jakie warunki ma ono spełniać. – Po pierwsze komunikowanie musi być serdeczne i otwarte. Wspólnota kościelna powinna angażować się w komunikację z otwartym sercem i otwartymi ramionami – wyjaśnił, dodając, że komunikacja ma pomagać ludziom w spokojnej refleksji, nie powinna podsycać ludzkiego gniewu, a skupiać się na wysłuchaniu drugiego człowieka.
– Nasze komunikowanie się z innymi powinno być autentyczne, naturalne. Papież zauważa, że zwłaszcza w mediach społecznościowych, komunikacja jest często zinstrumentalizowana. Prowadzona tak, by osiągnąć określony cel – wytłumaczył kapłan, akcentując, że zdaniem Franciszka komunikacja nie powinna prowadzić do sztuczności.
Ojciec Święty podkreśla również, że komunikacja kościelna powinna opierać się na prowadzeniu Ducha Świętego, być uprzejma, a zarazem profetyczna. Znajdować nowe sposoby i formy przekazu. – Oczywiście komunikacja kościelna powinna w centrum stawiać relacje; z Bogiem, z bliźnim, a zwłaszcza z najbardziej potrzebującymi – zaznaczył ks. Kloch, dodając, że z pewnością papież ma tu na myśli ofiary wojny.
Jak zauważa duchowny, Franciszek nawołuje, by oprzeć się manipulacji, zatrzymać eskalację wojny, także na poziomie komunikacji. – Ojciec Święty wspomina kryzys kubański, kiedy to trzecia wojna światowa wisiała na włosku. Zdecydowana postawa Stanów Zjednoczonych oraz ówczesnego papieża Jana XXIII, pozwoliła na zatrzymanie dążeń Związku Radzieckiego. Dzięki temu wojna nie wybuchła. Widać tutaj, jaką wagę Franciszek przywiązuje do komunikacji. By nie zamykać sobie wszystkich drzwi, móc rozmawiać i dzięki temu zakończyć wojnę – wyjaśnił.
Oprócz tego, papież w swoim orędziu apeluje o „rozbrajanie nastrojów” poprzez propagowanie „mowy pokoju”, podkreśla, że komunikacja kościelna powinna służyć najbardziej potrzebującym – Jestem przekonany, że Ojciec Święty ma tu na myśli uchodźców, tych wszystkich, którzy w jednym momencie stracili dorobek całego życia, a niejednokrotnie także i bliskich – powiedział.
Profesor UKSW zaznaczył, że na gruncie Polskim powinniśmy popracować nad komunikacją, chociażby w czasie synodu. Dodał, że w jednym z punktów papież zwraca uwagę na to, że w kościele panuje wielka potrzeba słuchania i wsłuchiwania się w siebie nawzajem.
– O ileż Kościół byłby wspólnotą bardziej otwartą, gdybyśmy umieli słuchać siebie nawzajem w Polsce. Komunikacja kościelna powinna poddać się prowadzeniu Ducha Świętego, aby nasz Kościół w Polsce był wspólnotą, która nie tylko słucha, ale stara się wprowadzić w czyn to, o czym mówi. Papież zwraca uwagę na synodalność, która jest przede wszystkim dialogiem, modlitwą i działaniem ku Bogu i człowiekowi – tłumaczy.
W ocenie ks. Klocha komunikacja nie może skończyć się wyłącznie na rozmowach, ale na prowadzeniu ciągłego dialogu. – Mamy być jedną wspólnotą, która ze sobą rozmawia i stara się czynić wspólnotę parafialną coraz lepszą – powiedział.
Zdaniem kapłana, na gruncie polskim problemem jest przede wszystkim „głębokie pęknięcie naszego społeczeństwa na dwa stronnictwa”. – Wszyscy powinni włożyć wysiłek, by zasypać to pęknięcie, a przede wszystkim by nie przenosić go na grunt kościelny. Nasze wspólnoty parafialne powinny zachować jedność i komunikować ją na zewnątrz – posumował.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.