Kończy się reforma Zakonu Maltańskiego
26 stycznia 2023 | 07:00 | Krzysztof Dudek SJ/vaticannews | Watykan Ⓒ Ⓟ
Kończy się pięcioletni okres reform w Zakonie Maltańskim. 25 stycznia rozpoczęła obrady Nadzwyczajna Kapituła Generalna, która wybierze nowe władze w zgodzie z konstytucjami promulgowanymi przez Papieża we wrześniu. W specjalnym przesłaniu Ojciec Święty dziękuję za zaangażowanie, prosi o wejście na drogę pojednania i przypomina istotę misji zakonu.
Papież rozpoczyna swe przesłanie od podzielenia się fragmentem z Ewangelii św. Mateusza, który opowiada o sądzie ostatecznym. Jezus przypomina w nim „że wszystko, co uczyniliście jednemu z tych braci moich najmniejszych, mnie uczyniliście” (Mt 25, 40). Ten werset według Franciszka idealnie podsumowuje wielowiekową misję zakonu; pokazuje, że „miłość Boga wymaga miłości do bliźniego”.
Papież wyraża wdzięczność za liczne dzieła joannitów. Przypomina, jak służą uwięzionym i chorym, zwłaszcza tym na progu śmierci. Szczególnie wspomina ich posługę na Lampedusie i Ukrainie. „Dziękuję wam, ponieważ jesteście dyspozycyjni wobec najbardziej potrzebujących braci” – pisze Ojciec Święty.
Jednocześnie Papież prosi członków rodziny maltańskiej, aby doszli do szczerego wzajemnego przebaczenia, do pojednania, po chwilach napięć i trudności, których doświadczyli w niedawnej przeszłości. Podkreśla, że minęło już kilka lat od czasu, gdy Zakon potrzebował, aby towarzyszył mu w podróży. Nie był to łatwy proces, lecz przynosi owoce. Teraz „cały Zakon jest wezwany do głębokiej i uważnej refleksji nad odnową, zawartą w Karcie Konstytucyjnej i Kodeksie Maltańskim w duchu tradycji. To będzie konkretne zadanie dla nowego rządu, który zostanie wybrany” – wskazuje Papież.
Na zakończenie Ojciec Święty przypomina o ośmiokątnym krzyżu noszonym przez Joannitów, który nawiązuje do ośmiu błogosławieństw. Wzywa: „Bądźcie dumni […], pamiętając o Tym, który na krzyżu oddał swoje życie dla naszego zbawienia”.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.