Ponad 96 proc. uczniów tej diecezji chodzi na religię
27 stycznia 2023 | 02:00 | eb | Tarnów Ⓒ Ⓟ
W tym roku szkolnym 96,3 proc. uczniów chodzi na lekcje religii w szkołach diecezji tarnowskiej. To spadek w porównaniu do poprzedniego roku o 1 procent.
Dyrektor Wydziału Katechetycznego Kurii Diecezjalnej w Tarnowie ks. dr Andrzej Jasnos podkreśla, że w szkołach jest więcej uczniów, bo kształcą się w nich także uchodźcy z Ukrainy. Ponieważ wśród mieszkańców Ukrainy są przedstawiciele rożnych wyznań, dlatego nie wszyscy uczestniczą w katechezie. Ma to wpływ na statystyki.
Duchowny dodaje, że przyczyn wypisywania się z lekcji religii jest wiele.
– Być może jest to także przekaz medialny, że lekcja religii nie jest potrzebna i nic nie wnosi do życia. Godziny też mają znaczenie, zwłaszcza jeżeli religia jest na pierwszych i ostatnich lekcjach. Większość uczniów, która w miastach korzysta z edukacji ponadpodstawowej to osoby, które dojeżdżają, mieszkają poza miastem, więc rezygnują z przyczyn transportowych. Nie mają się czym dostać do domu lub wolą być wcześniej w domu lub później dojechać do szkoły.
W szkołach branżowych II stopnia frekwencja na religii wynosi 100 proc. W szkołach podstawowych bez oddziałów przedszkolnych wskaźnik wynosi 97,6 proc. W liceach na religię chodzi 91,4 proc. a w technikach 94,5 proc.
– Sposób bycia, charakter katechety też mają wpływ na to czy ktoś chętnie chodzi na lekcje religii czy też nie. Ten powód osobowy istnieje, ale gdyby uczniowie mieli możliwość zrezygnowania np. z matematyki przez wzgląd na nauczyciela, też by rezygnowali. Ponadto presja rówieśnicza jest duża, zwłaszcza w okresie dojrzewania, bo środowisko rówieśnicze kształtuje wybory młodego człowieka – dodaje ks. Jasnos.
W szkołach na terenie diecezji tarnowskiej lekcji religii uczy 1360 katechetów, większość to kapłani. Sióstr jest 150. Przybywa także osób świeckich, które uczą religii. Jest ich aktualnie 380.
Dyrektor Wydziału Katechetycznego wysoko ocenił poziom lekcji religii w szkołach diecezji tarnowskiej. Nauczyciele korzystają z form doskonalenia zawodowego. W Małopolskim Centrum Doskonalenia Nauczycieli jest konsultor a także metodyk. Ponadto regularnie odbywają się wizytacje.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.