Obchody MB Gromnicznej w Muzeum Wsi Radomskiej
02 lutego 2023 | 18:47 | rm | Radom Ⓒ Ⓟ
Obchody Matki Bożej Gromnicznej odbyły się 2 lutego w Muzeum Wsi Radomskiej. Mszy świętej w zabytkowym drewnianym kościele św. Doroty przewodniczył i homilię wygłosił biskup Marek Solarczyk. Po liturgii z zapalonymi świecami wierni przeszli do zagrody z Alojzowa, gdzie zespół śpiewaczo-obrzędowy „Korzenie” z Łaguszowa przedstawił zwyczaje charakterystyczne dla tradycji ludowej związane ze świętem Matki Bożej Gromnicznej.
– Niech ta dzisiejsza uroczystość Ofiarowania Pańskiego, będzie dla nas okazją, abyśmy oddali i ofiarowali nasze życie Bogu. Prośmy również o to, aby Jego obecność nas nieustannie wspierała i umacniała. Dziękujmy także za naszą wspólnotę. Stańmy z otwartością, aby chronić i wspierać innych w przeżywaniu wiary – mówił w homilii bp Marek Solarczyk.
Po Eucharystii odbyła się prezentacja zwyczajów ludowych w zagrodzie z Alojzowa. Zespół „Korzenie” z Łaguszowa pokazał zwyczaje charakterystyczne dla święta MB Gromnicznej. To między innymi naznaczanie drzwi płomieniem świecy, obejście gospodarstwa przez gospodarza, rozpalanie ognia od gromnicy. Następnie odbyło się ogłoszenie konkursu na najpiękniejszą ozdobę choinkową. W tym roku wpłynęło ponad 100 prac.
Agnieszka Domagała z Muzeum Wsi Radomskiej przypomniała, że 2 lutego rozpoczynał się czas, gdy świece i wota woskowe miały szczególne znaczenie obrzędowe. Przypadające na ten dzień święto Ofiarowania Pańskiego lub inaczej Oczyszczenia Najświętszej Maryi Panny, w ludowej tradycji znane było jako Matki Boskiej Gromnicznej. W tym dniu podczas nabożeństw od lat, a dokładnie od IX wieku, święci się świece zwane gromnicami. Symbolizują one światło wiary, łaskę Bożą i światłość wiekuistą.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.