Bp Kaleta do konsekrowanych: bez ofiarowania się Chrystusowi i jego Kościołowi powołanie traci sens
04 lutego 2023 | 16:26 | dziar | Jędrzejów Ⓒ Ⓟ
Bez ofiarowania się Chrystusowi i Jego Kościołowi powołanie traci sens, bo wtedy przekształca się w realizację jakiegoś osobistego upodobania czy hobby – mówił dzisiaj bp Andrzej Kaleta w Jędrzejowie, podczas Diecezjalnego Dnia Życia Konsekrowanego.
Z racji przypadającej w tym roku 800. rocznicy śmierci bł. Wincentego Kadłubka – diecezjalne obchody odbyły się w archiopactwie cystersów, gdzie spoczywa błogosławiony i gdzie znajduje się jego sanktuarium.
Bp Kaleta w homilii przypomniał tradycję obchodów dnia; Ewangelista Łukasz mówiąc o Symeonie powiedział: «A Duch Święty spoczywał na nim» (Łk 2, 25). – Te słowa dziś odnosimy do osób konsekrowanych, których Duch wprowadza w szczególne doświadczenie Chrystusa. Przez odnawiające działanie swojej miłości pragnie On bowiem uczynić was przekonującymi świadkami nawrócenia, pokuty i nowego życia – mówił.
Biskup zwrócił uwagę, że „nawrócenie jest potrzebne współczesnemu światu, który milcząco odchodzi od Boga”.
– Wy jesteście znakiem dla świata. Swoim pojawieniem się, często tylko swoją obecnością podsuwacie ludziom myśl: Bóg Jest! Im bardziej ktoś chce o Bogu zapomnieć, albo Go wyprzeć ze swojego życia, wy jesteście dla niego znakiem sprzeciwu, swego rodzaju milczącym wołaniem: Bóg Jest! Bóg jest bliżej ciebie, niż ci się wydaje! – mówił bp Andrzej Kaleta.
To konsekrowani, jak podkreślał, przypominają „porządek etyczno-moralny w jego obiektywnym wymiarze, aktualność rad ewangelicznych: posłuszeństwa, ubóstwa, czystości”. – Wasz radykalizm, zwłaszcza w życiu dziewiczym, w czystości, w bezżeństwie jest wprost szokiem dla współczesnego człowieka, a przez to jest dla niego darem – stwierdził.
Mówił także o trudnościach, których doświadcza życie konsekrowane, jak choćby spadek powołań i starzenie się wspólnot, problemy ekonomiczne, pułapki relatywizmu, marginalizacja i brak znaczenia społecznego, co „może przyczynić się do osłabienia niejednego konsekrowanego serca, pozbawiając je zdolności do marzeń”.
– Nic więc dziwnego, że przeżywając Dzień Życia Konsekrowanego po raz kolejny chcemy uświadomić sobie kim jesteśmy i Kto nas powołał (…). Prośmy więc, odnawiając śluby zakonne, aby Ten, który jest źródłem wszelkiego powołania pozwolił wam z nadzieją i radością iść drogą życia konsekrowanego i osiągnąć tę miarę świętości, którą przewidział dla każdego i każdej z was przed wiekami – modlił się bp Andrzej Kaleta.
Spotkanie osób konsekrowanych – delegacji wspólnot z całej diecezji, odbyło się z udziałem przedstawicieli zgromadzeń, zakonów i reprezentantów różnych form życia konsekrowanego.
Konferencję wygłosił o. Rafał Ścibiorowski, opat cysterski. Była poświęcona osobie bł. Wincentego Kadłubka, który dla osób konsekrowanych stanowi wzór życia w praktykowaniu zakonnych cnót. Cystersi z racji rocznicy bł. Kadłubka zaplanowali szereg innych wydarzeń o charakterze religijnym, kulturowym, naukowym, które otwiera Dzień Życia Konsekrowanego.
O. Grzegorz Irzyk karmelita z Piotrkowic i sercanin ze Stopnicy, ks. Jacek Szczygieł w rozmowie z KAI zauważają sens bliskości z Jezusem. – Siłę do przeżywania życia konsekrowanego czerpię ze spotkań sam na sam z Panem Bogiem. Spotkanie z Nim to słuchanie i mówienie. To nam dodaje odwagi – mówił ks. Szczygieł.
W ramach obchodów tego dnia, po konferencji opata, odbyła się także adoracja Najświętszego Sakramentu
Osoby konsekrowane odnowiły śluby zakonne i przyrzeczenia.
Dzień Życia Konsekrowanego ustanowił w 1997 r. papież Jan Paweł II. Istotą życia konsekrowanego jest naśladowanie Chrystusa na drodze rad ewangelicznych, czyli przez życie w czystości, ubóstwie i posłuszeństwie. W gronie osób konsekrowanych są w diecezji: zakonnicy i zakonnice, mnisi i mniszki, pustelnicy i świeccy konsekrowani, dziewice poświęcone Bogu i wdowy konsekrowane oraz wdowiec.
Dzień Życia Konsekrowanego ma być dla wiernych okazją do dziękczynienia Bogu za te formę życia i służby Bogu. To również promocja misji osób konsekrowanych, które służą w Kościele i w świecie modlitwą, pracą i zaangażowaniem w różnych charyzmatach.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.