30. rocznica męczeńskiej śmierci dr Aleksandry Gabrysiak
06 lutego 2023 | 20:45 | ks. mk | Gdańsk Ⓒ Ⓟ
Z okazji 30. rocznicy męczeńskiej śmierci Aleksandry Gabrysiak na specjalnie zorganizowanej konferencji spotkało się w Gdańsku grono jej przyjaciół, znajomych lekarzy oraz wychowanków. Obchody 30. rocznicy tragicznej śmierci doktor Oli zwieńczyła Msza św. sprawowana przez bp. Wiesława Szlachetkę w kościele pw. NMP Gwiazdy Morza w Sopocie.
Konferencja odbyła się w sobotę 4 lutego w Gdańskim Uniwersytecie Medycznym. Słowo wstępne wygłosiły: prof. dr hab. Grażyna Świątecka, przyjaciółka doktor Oli, i dr n. med. Elżbieta Krzymińska-Stasiuk z Katolickiego Stowarzyszenia Lekarzy Polskich. Właśnie to stowarzyszenie zorganizowało obchody 30. rocznicy tragicznej śmierci lekarki. – Spotykamy się w miejscu, w którym Ola też spędziła wiele czasu. Tutaj chodziła na wykłady, miała zajęcia, tu również odebrała swój lekarski dyplom. Wierzę, że towarzyszy nam dziś w tym spotkaniu – mówiła prof. G. Świątecka.
W konferencji uczestniczyli: ks. dr Arkadiusz Zawistowski, krajowy duszpasterz służby zdrowia, ks. Błażej Kwiatkowski, diecezjalny duszpasterz służby zdrowia, oraz liczni kapłani. Jednym z prelegentów był m.in. ks. prof. dr hab. Józef Warzeszak z UKSW. W swoim wystąpieniu pt. „Warunki podjęcia starań o beatyfikację Aleksandry Gabrysiak” wskazał na kwestie formalne procesu, odniósł się również do spuścizny duchowej pozostawionej przez doktor Olę. – W pamiętnikach, których zapiski obejmują lata 1962-1992, rysuje się obraz jej duchowości. To życie pełne wiary w Boga, ale też przekładające ufność i zawierzenie na sprawy życiowe. Doktor Gabrysiak zapisała tu również swoje osobiste modlitwy, jak również opisy dotyczące duchowych aspektów sakramentów. Jest to również pamiętnik teologiczny – mówił prelegent.
Zaprezentował również ewentualny scenariusz działań związanych z procesem beatyfikacyjnym. – Oprócz stworzenia grupy badawczej, historycznej, zgromadzenia pamiątek czy stworzenia ewentualnego miejsca pamięci, ważne będzie skierowanie petycji do lokalnego biskupa z prośbą o rozpoczęcie procesu – podkreślił ks. prof. Warzeszak.
Kolejne wystąpienia nawiązywały do służby drugiemu człowiekowi, którą doktor Ola podejmowała w czasie swojej aktywności zawodowej. W referacie ks. Wojciecha Lange, proboszcza sopockiej parafii św. Andrzeja Boboli, pojawił się wątek Jezusa lekarza z odniesieniami ewangelicznymi. Dr hab. Zbigniew Bohdan z GUMed przedstawił filozoficzne spojrzenie na cierpienie i życie dr Aleksandry Gabrysiak oraz na zawód i misję lekarza. O swoich doświadczeniach misyjnych i medycznych w afrykańskim Malawi mówiła dr Arleta Chryścionko, laureatka Nagrody im. Doktor Aleksandry Gabrysiak za rok 2022, przyznawanej przez Okręgową Izbę Lekarską w Gdańsku.
Dwudniowe obchody 30. rocznicy tragicznej śmierci dr Oli zwieńczyła Msza św. sprawowana przez bp. Wiesława Szlachetkę w niedzielę 5 lutego w kościele pw. NMP Gwiazdy Morza w Sopocie w intencji beatyfikacji lekarki. – Całe życie doktor Oli zaświadcza, że modlitwa o jej beatyfikację znajduje pełne uzasadnienie, tym bardziej że jej męczeńska śmierć w stopniu doskonałym zjednoczyła ją z ukrzyżowanym Chrystusem. Głęboko wierzymy, że doktor Ola już cieszy się chwałą nieba, a dla nas jest czytelnym przykładem, że świętość jest owocem łączenia życia z wiarą i czynu z łaską, że w świętości jest sól ziemi i światło świata – powiedział bp Szlachetka.
Aleksandra Gabrysiak urodziła się w 1942 r. w Radzyminie. W latach 1962–1968 studiowała na Wydziale Lekarskim Akademii Medycznej w Gdańsku, pokonując poważne trudności, związane z niepełnosprawnością. Po ukończeniu studiów została zatrudniona w Zakładzie Biochemii Klinicznej tejże uczelni. W 1979 r. była kierownikiem laboratorium w Tczewie. Pracowała również w Poradni Trzeźwości w Elblągu. Była inicjatorem Domu Samotnej Matki oraz hospicjum. 6 lutego 1993 została zamordowana razem z adopcyjną córką Marią przez jednego ze swoich podopiecznych.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.