25. Pokutna Pielgrzymka Rycerstwa Niepokalanej
09 lutego 2023 | 13:06 | dziar | Morawica Ⓒ Ⓟ
Ćwierć wieku liczy jedno z najważniejszych terenowych wydarzeń pasyjnych w diecezji kieleckiej – Pielgrzymka Pokutna Rycerstwa Niepokalanej do Kalwarii Świętokrzyskiej w Morawicy, która odbędzie się w pierwszą sobotę Wielkiego Postu 25 lutego. Przyjadą grupy rycerzy z całej diecezji i spoza niej.
Spotkanie pielgrzymkowe rozpocznie się o godz. 8.30 – Godzinkami o Męce Pańskiej, po których koncert da Szkolno-Gminna Orkiestra Dęta w Morawicy.
O godz. 10.00 zaplanowano Mszę św. pod przewodnictwem biskupa kieleckiego Jan Piotrowskiego, a następnie Drogę Krzyżową, którą poprowadzi o. Ryszard Żuber OFConv., Prezes Narodowy Rycerstwa Niepokalanej. Część modlitewną zakończy nabożeństwo do Matki Bożej Nieustającej Pomocy – patronki kościoła w Morawicy oraz wspólny Różaniec. Będzie też czas na nieformalne spotkania i posiłek.
Ks. Sebastian Seweryn, diecezjalny asystent Rycerstwa Niepokalanej zachęca kapłanów i grupy parafialne do udziału, szczególnie członków Rycerstwa Niepokalanej w parafiach, jak również wszystkich chętnych.
Kalwaria Świętokrzyska, gdzie od 25 lat jest organizowana pielgrzymka Rycerstwa Niepokalanej, to szczególne miejsce na mapie diecezji kieleckiej.
Została ona ona zbudowana na wzgórzu (251 m n p m), w pobliżu zabezpieczonej i wstępnie wyremontowanej zabytkowej kaplicy Oraczewskich oraz zbudowanego wcześniej (lata 70 XX wieku) kościoła w Morawicy.
Okazałe kaplice – stacje Męki Pańskiej, wykonano z morawickiego wapienia, w szczycie figur umieszczono bryłki z fundamentu bazyliki Grobu Chrystusa w Jerozolimie. W stacje wmurowano płaskorzeźby obrazujące Mękę Pańską oraz tablice granitowe z nazwą i tekstem biblijnym, którego wyboru dokonał ks. prof. Stanisław Czerwik. Na stacji XV umieszczono figurę Chrystusa mierzącą 2,4 metry i ważącą 1,5 tony. W 1997 r. Kalwarię Świętokrzyską poświęcił bp Kazimierz Ryczan.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.