103. rocznica zaślubin Polski z Bałtykiem
11 lutego 2023 | 14:32 | ks. mk | Puck Ⓒ Ⓟ
W piątek, 10 lutego w Pucku odbyły się uroczystości związane z odzyskaniem przez Polskę dostępu do morza. Na Starym Rynku zgromadzili się parlamentarzyści, samorządowcy, służby mundurowe i ludzie morza.
Centralnym wydarzeniem obchodów była Msza św. w puckiej farze pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła sprawowana pod przewodnictwem bp. Wiesława Szlachetki.
W homilii biskup nawiązał do fragmentu Ewangelii związanego z przeprawą przez Jezioro Galilejskie. – Jezus zachęca swoich uczniów, by przeprawili się wraz z Nim na drugi brzeg, korzystając z tej samej łodzi, z której wcześniej nauczał wielkie tłumy ludzi. Ta łódź symbolizuje Kościół. Kościół to Jezus i my w jednej łodzi – wyjaśnił hierarcha. Zaznaczył, że docelowym miejscem Kościoła jest port zbawienia. – Ten drugi brzeg to prawdziwa tęsknota ludzkiego serca, bo każde serce pragnie być szczęśliwe. Tam rozpościera się ojczyzna niebieska. Kościół, jako łódź z Chrystusem i Jego uczniami, do tego uszczęśliwiającego oglądu Boga zmierza – podkreślił kaznodzieja.
Zauważył, że podczas rejsu – czyli drogi Kościoła – zerwał się gwałtowny wicher, a fale zaczęły uderzać w łódź i ją zalewać. – Burza także i dzisiaj zagraża Kościołowi. Tym zagrożeniem są wzmagające się fale nienawiści wobec wierzących w Chrystusa, by Kościół zniszczyć, usunąć ze świata i zatopić. Do tej burzy dołączają też choroby, kataklizmy, cierpienia, a także wojna, która toczy się tak blisko nas – stwierdził bp Szlachetka.
Zaznaczył, że burza jest jednocześnie sprawdzianem chrześcijańskiego życia. – Ta burza jest ogromną próbą dla naszej wiary, naszego myślenia i naszych postaw. Ta burza rodzi trwogę i lęk, a u wielu strach, tchórzliwość, zwątpienie, a nawet rozpacz. Ilu to uczniów Jezusa żyje dzisiaj w strachu. Ilu to lęka się przyznać do Niego w obawie przed drwiną, przed wyśmianiem i przed złośliwą opinią. Niektórzy mają pretensje do Jezusa, że śpi i jakby opuścił Kościół. Tymczasem Jezus cały czas jest w łodzi i nic złego się jej nie stanie. Zwycięsko pokona niebezpieczne fale i dopłynie bezpiecznie na drugi brzeg – podkreślił biskup pomocniczy archidiecezji gdańskiej. Zaakcentował to, że morze jest darem Boga i Jego lekcją dla naszego zbawienia, stąd też trzeba dziękować Bogu za dar morza dla Polski. – Dziękujemy za każde dobro, które z tego daru dla nas się rodzi – zakończył bp Szlachetka.
Po Mszy św. uczestnicy uroczystości przeszli do puckiego portu. Tam wręczone zostały pierścienie Hallera, najwyższe odznaczenia Ligi Morskiej i Rzecznej. Wśród wyróżnionych był m.in. ks. infułat Edmund Skalski, naczelny kapelan Związku Piłsudczyków RP. Do uczestników wydarzenia list skierowała marszałek Sejmu, Elżbieta Witek. – Symboliczny gest rzucenia w fale pierścienia był zwieńczeniem wysiłków kilku pokoleń Polaków walczących o wolną ojczyznę. Stał się też spełnieniem wielkiego narodowego marzenia o dostępie do morza, a także symbolem kształtowania odrodzonej Rzeczpospolitej – napisała marszałek. Uroczystości zakończyły się złożeniem przez delegacje kwiatów i wiązanek pod pomnikiem gen. Józefa Hallera.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.