Multimedialny projekt teatralny w murach najstarszej bielskiej świątyni
13 lutego 2023 | 18:34 | rk | Bielsko-Biała Ⓒ Ⓟ
W murach najstarszej świątyni bielskiej odbyła się premiera widowiska multimedialnego opartego na misterium Józefa Argasińskiego „Starobielscy święci”. Bohaterami słowno-muzycznego przedstawienia są święci z wiekowego kościoła pw. św. Stanisław BM w Starym Bielsku.
W teatralne postaci świętych wcielili się artyści Teatru Manufaktura z Miejskiego Domu Kultury w Kamienicy oraz uczniowie Zespołu Szkół Technicznych i Handlowych w Bielsku-Białej. W realizację projektu zaangażowanych było około 40 osób, m.in. uczniowie klas: technik fotografii i multimediów, technik informatyk, technik reklamy i technik mechanik lotniczy, technik spawalnictwa i technik mechanik.
Przedstawienie multimedialne, wykorzystujące wśród różnych technik multimedialnych specjalne sztandary-ekrany, opowiada o postaciach uwiecznionych na freskach w starobielskiej świątyni. Ożywają postaci świętych: Klary, Franciszka, Barbary, Katarzyny Aleksandryjskiej, Katarzyny Śląskiej, Elżbiety z Turyngii i biskupa Stanisława, zabitego przez Bolesława Śmiałego. Wśród ożywionych postaci pojawił się też niezwykle zasłużony dla Starego Bielska ks. Mateusz Opolski (1780-1850), dawny wikariusz generalny dla Śląska Cieszyńskiego, proboszcz parafii św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Bielsku (1828-1850).
Aby zrealizować przedsięwzięcie, uczniowie sfotografowali wnętrze kościoła i wykonali specjalne animacje, nagrali głosy i przygotowali komputerowe pliki. Część teatralna to zasługa artystów Teatru Manufaktura prowadzonego przez Annę Maśkę oraz koła teatralnego działającego w Zespole Szkół Technicznych i Handlowych. Ona jest też reżyserką spektaklu i koordynatorką całości tego edukacyjno-wychowawczego projektu.
Misterium było wystawiane przez uczniów ZSTiH w ramach międzyszkolnego teatru kilkanaście lat temu w tradycyjny sposób. Obecny projekt przypomina osobę autora tekstu – Józefa Argasińskiego, nieżyjącego już charyzmatycznego nauczyciela Zespołu Szkół Technicznych i Handlowych oraz instruktora teatralnego.
Gotycki kościół św. Stanisława wybudowano w drugiej połowie XIV w. Został ufundowany przez księcia cieszyńskiego Przemysława I Noszaka. To najstarszy obiekt na terenie miasta. W świątyni oprócz imponującego, późnogotyckiego tryptyku z początku wieku XVI, przypisywanego Mistrzowi Rodziny Marii, znajdują się m.in. portale z 1380 roku, drzwi z zakrystii do prezbiterium z 1500 r., gotyckie polichromie.
Świątynia pełniła funkcję kościoła parafialnego dla miasta Bielska i wsi Bielsko do 1447 r. Wówczas stała się kościołem filialnym parafii św. Mikołaja w Bielsku. W 1953 r. została erygowana parafia św. Stanisława w Starym Bielsku. Od 1992 r. parafia należy do diecezji bielsko-żywieckiej.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.