Kcynia: prezentacja publikacji „Sanktuarium Krzyża Świętego w Kcyni”
14 lutego 2023 | 14:14 | jm | Kcynia Ⓒ Ⓟ
Sala Urzędu Miejskiego w Kcyni była miejscem prezentacji publikacji „Sanktuarium Krzyża Świętego w Kcyni” pod redakcją ks. dr. Marcina Puziaka. Spotkanie, w którym wzięli udział m.in. ks. kan. Michał Kostecki, ks. dr Marcin Puziak, dr Solida Lim, dr Alojzy Szudrowicz, Marcin Lisiecki, Robert Koniec i Justyna Makarewicz, poprowadził wikariusz parafii Wniebowzięcia NMP w Kcyni – ks. Stanisław Gajek.
Redaktor naukowy opracowania – ks. dr Marcin Puziak – podkreślał różnorodność podejmowanej tematyki oraz wieloaspektowość podejścia do zagadnienia. Przekazał, że publikacja nie jest typową monografią – nie wyczerpuje tematu, ale przedstawia wiedzę dostępną autorom „na dzisiaj”. „Wszystkie teksty zawarte w opracowaniu coś dodają do historii sanktuarium”. Wskazywał również, jak wiele nowych wątków pojawiło się w toku pracy nad książką.
Uczestniczący w spotkaniu burmistrz Kcyni Marek Szaruga podkreślił wagę przygotowanej publikacji dla promocji sanktuarium i zapewnił o wsparciu władz gminy dla inicjatyw, których celem jest dbałość o ten unikalny zabytek.
Każdego roku sanktuarium odwiedzają liczne grupy pielgrzymów. Kościół słynie z cudownego XVI-wiecznego krucyfiksu. Początkowo był on umieszczony w przedsionku dawnego kościółka. Dzięki modlitwie jedna z mieszkanek została uwolniona od „nieznośnego bólu głowy”. W podzięce obcięła sobie włosy i przybrała nimi figurę Chrystusa. W 1717 r., za rządów o. Teofila – przeora kcyńskiego konwentu, obcięto Cudownemu Panu Jezusowi włosy. Relikwie włożono do kielicha i zapieczętowano. Kiedy po roku otworzono relikwiarz, okazało się, że włosy urosły.
Parafię Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny erygował w 1990 r. Prymas Polski kard. Józef Glemp. Oprócz łaskami słynącego krzyża wśród cennych zabytków znajdują się naturalnej wielkości malowidła ścienne Drogi Krzyżowej. Są one usytuowane w krużgankach budynku poklasztornego.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.