Herma św. Walentego do obejrzenia w Muzeum Diecezjalnym
14 lutego 2023 | 14:14 | eg | Płock Ⓒ Ⓟ
W Muzeum Diecezjalnym w Płocku obejrzeć można srebrną hermę, przedstawiającą św. Walentego. Oglądający zabytek dowiadują się, że Walenty najpierw był patronem chorych na epilepsję (czyli padaczkę), a dopiero później jego wstawiennictwu zaczęto przypisywać szczęście w miłości. Św. Walenty został ogłoszony patronem zakochanych w 1496 r. przez papieża Aleksandra VI.
Unikatowa herma relikwiarzowa przedstawiająca św. Walentego, to zabytek cieszący się dużym zainteresowaniem zwiedzających Muzeum Diecezjalne im. bł. abp. A.J. Nowowiejskiego w Płocku. Jest ewenementem, gdyż tego typu relikwiarze, wyobrażające osobę świętą, stanowią muzealną rzadkość. Zabytek pochodzi z końca XVII wieku.
Herma wykonana została ze srebra, posiada naturalne rozmiary, przedstawia mężczyznę w stroju liturgicznym. Na ornacie znajdują się złocone ornamenty, bez inskrypcji. Ornat zdobiony jest wijącymi się liśćmi i kwiatami maku.
Relikwiarz ma formę ujętego frontalnie popiersia, o spadzistych ramionach. Głowa jest kubiczna, wydłużona, o odstających uszach, szeroko rozstawionych oczach z półprzymkniętymi powiekami, zapadniętych policzkach, wydatnych ustach i długim, szerokim nosie.
Twarz relikwiarza ma długie, wąskie, ściągnięte u nasady brwi. Na niskim, szerokim czole znajdują się trzy poziome zmarszczki. Włosy, broda i wąsy są krótkie, układające się w pukle.
Na popiersiu wmontowana została owalna, przeszklona puszka na relikwie, jednak relikwii już tam nie ma, w oprawie zdobionej wicią roślinną i koronką.
Hermę św. Walentego można oglądać w budynku Opactwa Pobenedyktyńskiego (tzw. nowa część Muzeum Diecezjalnego). – Herma cieszy się zainteresowaniem ze względu na swój kształt. Oglądający ją często nie wiedzą, że herma, to rodzaj relikwiarza w kształcie popiersia. Na wizerunek św. Walentego z zainteresowaniem reagują głównie dzieci i młodzież, którzy znają tego świętego przede wszystkim jako patrona zakochanych – mówi Barbara Piotrowska, wicedyrektor Muzeum Diecezjalnego w Płocku.
Przed laty hermę św. Walentego do muzeum przekazała parafia pw. św. Jana Chrzciciela w Krasnem w diecezji płockiej. Oprócz hermy w zasobach muzealnych znajduje się także XVIII-wieczny obraz św. Walentego, uzdrawiającego chore dzieci.
W kościołach diecezji płockiej istnieje ponadto kilkanaście bocznych ołtarzy z obrazami św. Walentego, które powstawały do początku XX w. Jego kult był więc w tamtym okresie w diecezji bardzo żywy.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.