Papież mianował sekretarza Dykasterii ds. Kościołów Wschodnich
15 lutego 2023 | 16:48 | st (KAI) | Watykan Ⓒ Ⓟ
Ojciec Święty mianował ojca Michela Jalakh, z Zakonu Maronickiego Świętego Antoniego (OAM), dotychczasowego Rektora Uniwersytetu swego zakonu w Baabda (Liban), sekretarzem Dykasterii ds. Kościołów Wschodnich – poinformowało Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej.
Ojciec Jalakh urodził się 27 sierpnia 1966 roku w Baouchrieh (Liban). 15 sierpnia 1983 r. złożył pierwszą profesję zakonną w Zakonie Maronickim Świętego Antoniego, a 21 kwietnia 1991 r. otrzymał święcenia kapłańskie. Od grudnia 2000 do lipca 2008 pracował w sekretariacie dawnej Kongregacji Kościołów Wschodnich. W 2008 r. uzyskał doktorat z eklezjologii w Papieskim Instytucie Orientalnym w Rzymie (Włochy). W latach 2013-2018 był sekretarzem generalnym Bliskowschodniej Rady Kościołów oraz członkiem Komisji ds. Stosunków Ekumenicznych Zgromadzenia Katolickich Patriarchów i Biskupów w Libanie. Wykładał na Uniwersytecie Katolickim prowadzonym przez swój Zakon w Baabda, w 2017 roku został jego rektorem.
Dykasteria ds. Kościołów Wschodnich zajmuje się wszystkim tym, co dotyczy katolickich Kościołów wschodnich sui iuris. Jest właściwa we wszystkich sprawach własnych Kościołów wschodnich, które muszą być przekazane Stolicy Apostolskiej, a dotyczących: struktury i organizacji Kościołów; wykonywania misji nauczania, uświęcania i rządzenia; osób, ich stanu oraz praw i obowiązków. Zajmuje się również wszystkim, co zostało ustalone w sprawie sprawozdań pięcioletnich i wizyt ad limina Apostolorum. Śledzi losy wspólnot wiernych wschodnich, które znajdują się w granicach jednostek terytorialnych Kościoła łacińskiego. Zaradza ich potrzebom duchowym poprzez wizytatorów, a także, o ile to możliwe, przez własną hierarchię, w porozumieniu z dykasterią właściwą do ustanawiania Kościołów partykularnych na tym terytorium. W regionach, w których od dawna większość stanowią obrządki wschodnie, działalność apostolska i misyjna zależy wyłącznie od tej dykasterii, nawet gdyby podejmowali ją misjonarze Kościoła łacińskiego.
W Polsce do jej kompetencji należą Ukraiński Kościół Greckokatolicki, a także sprawy katolików obrządku ormiańskiego.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.