Michniów: konkurs o niemieckich zbrodniach w ramach przygotowań do 80. rocznicy pacyfikacji wsi
16 lutego 2023 | 17:05 | dziar | Michniów Ⓒ Ⓟ
80. rocznica pacyfikacji wsi Michniów – symbolu wszystkich spacyfikowanych przez niemieckiego okupanta wsi polskich – to jedno z najważniejszych tegorocznych wydarzeń martyrologicznych w świętokrzyskim. Ogólnopolski, właśnie ogłoszony, konkurs dla uczniów to jedna z propozycji inaugurujących te obchody.
Jak powiedziała podczas konferencji prasowej Małgorzata Rudnicka – dyrektor Departamentu Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Marszałkowskiego w Kielcach, marszałek województwa świętokrzyskiego Andrzej Bętkowski powołał specjalny komitet, który składa się z przedstawicieli różnych instytucji z Kielc i regionu. Komitet monitoruje obchody rocznicowe.
– Pierwsze działanie Komitetu to konkurs ogłoszony na internetowej stronie Instytutu Pamięci Narodowej pt. „A kiedy przyjdą podpalić dom – represje wobec mieszkańców Kielecczyzny w czasie II wojny światowej”. Ponadto przewidziano kilka innych konkursów, będą występy artystyczne – koncert, spektakle, konferencja naukowa, a także szereg wystaw – dodaje dyr. Rudnicka.
Konkurs „A kiedy przyjdą podpalić dom…” jest współorganizowany przez Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach i Kuratorium Oświaty w Kielcach. Ma charakter wojewódzkiego konkursu historycznego, skierowanego do uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Zadaniem uczestników jest przygotowanie pracy pisemnej lub multimedialnej poświęconej tematyce represji niemieckich, jakich doświadczyli mieszkańcy regionu świętokrzyskiego w latach 1939 – 1945.
Prace należy nadsyłać do 23 kwietnia. Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi 12 maja.
W 2017 r. Sejm Rzeczpospolitej Polskiej ustanowił nowe święto państwowe – 12 lipca – Dzień Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej. To symboliczna data upamiętniająca masowy mord ludności cywilnej we wsi Michniów w województwie świętokrzyskim, dokonany przez niemieckich okupantów.
Michniów został spacyfikowany przez niemieckie oddziały policyjne w dniach 12 i 13 lipca 1943 r., za pomoc udzieloną partyzantom Armii Krajowej. W czasie dwudniowej pacyfikacji zginęło co najmniej 204 mieszkańców wsi (102 mężczyzn, 54 kobiety i 48 dzieci w wieku od 9 dni do 15 lat), w większości spalonych żywcem. Dziewięć osób zostało aresztowanych i wywiezionych do obozu KL Auschwitz. Ponadto 18 kobiet zostało wysłanych na roboty przymusowe do Rzeszy. Cała wieś została doszczętnie spalona.
Mauzoleum w Michniowie jest wyjątkowym muzeum historyczno-martyrologicznym, którego głównym celem jest zachowanie pamięci o 817 spacyfikowanych w czasie II wojny światowej wsiach polskich.
Ze względu na znajdujący się na terenie Mauzoleum zbiorowy grób pomordowanych mieszkańców Michniowa, muzeum jest jednocześnie miejscem Pamięci Narodowej. Od roku 1999 Mauzoleum w Michniowie jest oddziałem Muzeum Wsi Kieleckiej.
Obecnie w skład Mauzoleum wchodzą: mogiła pomordowanych mieszkańców Michniowa, kaplica św. Małgorzaty, Dom Pamięci Narodowej(pełniący funkcję administracyjną i wystawienniczą), Pieta Michniowska oraz nowy budynek Mauzoleum, zbudowany wg wielokrotnie nagradzanego projektu NIZIO Design Internacional.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.