Konferencja „Ku trzeźwości narodu – wezwani do działania”
17 lutego 2023 | 14:53 | tm | Białystok Ⓒ Ⓟ
Krucjata Wyzwolenia Człowieka w Archidiecezji Białostockiej zaprasza do udziału w konferencjach pt. „Ku trzeźwości Narodu – wezwani do działania”. Pierwsze z tych spotkań odbędzie się w Auli Magna Pałacu Branickich w Białymstoku w sobotę 18 lutego, zaś drugie – w Centrum Wystawienniczo-Konferencyjnym Archidiecezji Białostockiej przy ul. Kościelnej 1A w czwartek 23 lutego w godzinach 9.00-14.30.
Tematyka wykładów dotyczy Narodowego Programu Trzeźwości – m.in. roli rodziny, samorządu i państwa w kształtowaniu trzeźwego społeczeństwa.
„Będzie to szczególny czas przeznaczony na wspólną refleksję nad wieloma problemami, które nadużywanie alkoholu przynosi w wymiarze duchowym, rodzinnym i społecznym” – podkreśla Danuta Drozdowska, współorganizatorka, członek Diecezjalnej Diakonii Wyzwolenia.
Wyjaśnia, że idea konferencji wyrasta wprost z zaangażowania Sługi Bożego ks. Franciszka Blachnickiego w działania mające na celu wyprowadzenie Polaków ze zniewoleń, szczególnie z niewoli nadmiernego spożywania alkoholu.
„Owocem tego jest Krucjata Wyzwolenia Człowieka, zapoczątkowana w roku 1979 po mocnym wezwaniu św. Jana Pawła II, aby przeciwstawiać się wszystkiemu, co uwłacza godności człowieka. Dlatego członkowie KWC modlą się i ofiarowują swoją abstynencję w intencji osób uzależnionych, starają się także zmieniać zwyczaje i podejmować wszelkie akcje i prace w celu wyzwolenia człowieka z wszelkiej niewoli wewnętrznej, w tym z kłamstwa i lęku” – mówi.
„Trzeźwość jest w obecnej sytuacji polską racją stanu. Spożycie alkoholu w Polsce systematycznie rośnie, a skutki jego nadużywania mają bardzo wymierny koszt zdrowotny i ekonomiczny, zarówno w wymiarze osobistym, jak i społecznym” – dodaje.
Zaznacza, że według specjalistów zmiana, choć bardzo trudna, jest możliwa, o czym mówi Narodowy Program Trzeźwości ogłoszony w 2018 r., w stulecie odzyskania niepodległości. Fundamentem i głównym celem tego programu jest zmniejszenie skali używania alkoholu i w związku z tym – uzależnień. Jednym z celów tego Programu jest również efektywne wspieranie społeczne osób i instytucji pracujących na rzecz trzeźwości.
„Zorganizowane przez nas konferencje są okazją do spotkania się osób zatroskanych sytuacją naszego narodu, poznania złożeń tego programu oraz poszerzenia swojej wiedzy” – zauważa.
Konferencja odbywać się będzie w dniach 18 i 23 lutego w godzinach od 9.00 do 14.30. Pierwsze ze spotkań odbędzie się w Auli Magna Pałacu Branickich w sobotę 18 lutego, drugie zaś – w Centrum Wystawienniczo-Konferencyjnym Archidiecezji Białostockiej przy ul. Kościelnej 1A w czwartek 23 lutego.
Wśród prelegentów pierwszego dnia jest dr hab. Krzysztof A. Wojcieszek, prof. Wyższej Szkoły Wymiaru Sprawiedliwości w Warszawie, dr Agnieszka B. Muzyk – socjolog, menadżer i działacz społeczny z Akademii Nauk Stosowanych w Łomży. Joanna Graniger-Ptaszkiewicz, pedagog, socjoterapeuta, trener PTP, kierownik Ośrodka Profilaktyki i Socjoterapii dla Dzieci i Młodzieży „Pępek” Fundacji ETOH oraz bp Tadeusz Bronakowski, Przewodniczący Zespołu KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych.
W czwartek, 23 lutego, prelegentami będą mgr Andrzej Kowalski, gen. Bryg. Szef Służby Wywiadu Wojskowego w latach 2015-2020, dr hab. Maria Ryś, prof. UKSW w Katedrze Psychologii Rozwoju, Wychowania i Rodziny oraz kierownik Studiów Podyplomowych Relacji Interpersonalnych i Profilaktyki Uzależnień UKSW, Henryk Kowalczyk, wicepremier, Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz ponownie dr Agnieszka B. Muzyk.
Organizatorzy zapraszają zwłaszcza przedstawicieli wspólnot i ruchów katolickich, a także samorządowców, katechetów, duszpasterzy, rodziców, wychowawców oraz wszystkich, którym leży na sercu troska o trzeźwość w naszej Ojczyźnie.
Konferencja wpisuje się w rozpoczynający się w niedzielę 19 lutego pod hasłem „Ku trzeźwości z Kościołem” 56. Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu. Trwać on będzie do soboty 25 lutego jako duchowe przygotowanie do owocnego przeżycia Wielkiego Postu.
Więcej informacji dotyczących konferencji można znaleźć na stronie www.archibial.pl oraz na Facebooku.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.