Kalisz: uroczysta sesja Sądu Biskupiego
18 lutego 2023 | 16:54 | ek | Kalisz Ⓒ Ⓟ
– Proszę, aby nasz sąd był przestrzenią doświadczenia sprawiedliwości, ale też miłosierdzia, czyli pochylenia się nad człowiekiem znajdującym się w trudnej sytuacji – mówił biskup kaliski Damian Bryl, który przewodniczył uroczystej sesji Sądu Biskupiego w Kaliszu. Podczas sesji oficjał sądu przedstawił sprawozdanie z działalności instytucji za 2022 rok. Wskazał, że w ciągu wpłynęło 41 skarg powodowych i wydano 50 wyroków. Dodał, że w ramach sądu udzielane są bezpłatne konsultacje.
W swoim wystąpieniu biskup kaliski podziękował oficjałowi ks. kan. Bogumiłowi Kempie za kierowanie sądem, za koordynację wszystkich spraw, a pracownikom za zaangażowanie w dobre funkcjonowanie Sądu Biskupiego.
Prosił pracowników instytucji, aby dbali o wierność Ewangelii i wierność nauczaniu Kościoła. – Gdy mówimy o działaniu sądu to sprawiedliwość jest słowem kluczowym. Z drugiej strony działamy w przestrzeni kościelnej, gdzie ważnym słowem jest słowo miłosierdzie, które nie jest przeciwstawieniem sprawiedliwości. Autentyczne miłosierdzie bazuje na sprawiedliwości, tak samo jak sprawiedliwość potrzebuje miłosierdzia, żeby była przestrzenią wyzwolenia, a nie ucisku czy prześladowania – akcentował bp Bryl.
Apelował, aby zatroszczyć się o to, żeby każdy w Sądzie Biskupim w Kaliszu był dobrze przyjęty, z szacunkiem, życzliwością i delikatnością. – Chciałbym, aby było w nas dużo empatii, dobrego towarzyszenia, delikatności, szacunku. Proszę, aby nasz sąd był przestrzenią doświadczenia sprawiedliwości, ale też miłosierdzia, czyli dobrego przyjęcia – zaznaczył biskup kaliski.
Wikariusz sądowy ks. kan. Bogumił Kempa powiedział KAI, że sesja byłą okazją do wyrażenia podziękowanie wszystkim pracownikom Sądu Biskupiego począwszy od osób, które wypełniają funkcje sędziów, obrońców węzła małżeńskiego, sędziów audytorów, rzecznika sprawiedliwości, notariusza sądowego czy pracowników pomocniczych, a więc sekretariatu sądu. – Praca tych ludzi jest często niewidoczna, a jednak bardzo potrzebna i ważna dla budowania tożsamości sądu i tego co w czasie procesów sądowych w sądach kościelnych się dzieje – zaznaczył duchowny.
Najwyższym sędzią diecezji kaliskiej jest biskup kaliski, który wykonuje władzę sądowniczą przez mianowanego przez siebie wikariusza sądowego, czyli oficjała, stojącego na czele Sądu Biskupiego w Kaliszu.
Sąd Biskupi w Kaliszu jest trybunałem kościelnym I instancji w sprawach małżeńskich, spornych i karnych, jakie wpłyną z terytorium diecezji kaliskiej zgodnie z przepisami prawa.
Metropolitalny Sąd Duchowny w Poznaniu jest trybunałem apelacyjnym II instancji dla spraw rozpatrzonych przez Sąd Biskupi w Kaliszu w I instancji.
Ewa Kotowska-Rasiak/Kalisz
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.