Białystok: modlitwa i pomoc dla Ukrainy
21 lutego 2023 | 17:16 | tm | Białystok Ⓒ Ⓟ
O duchowe i materialne wsparcie dla ofiar wojny na Ukrainie apeluje abp Józef Guzdek w odezwie, która zostanie odczytana jutro, w Środę Popielcową, we wszystkich parafiach archidiecezji. Metropolita dziękuje również za pomoc materialną okazaną ofiarom trzęsienia ziemi w Turcji i Syrii.
Metropolita białostocki zachęca wiernych do szczególnej modlitwy o sprawiedliwy pokój na Ukrainie. „Zdaliśmy egzamin z przykazania bratniej miłości i nadal go zdajemy. Świadczy o tym przyjęcie wielu milionów uchodźców wojennych z Ukrainy pod dachy naszych domów oraz nieustannie organizowana i płynąca pomoc za pośrednictwem Caritas Polska i Caritas Archidiecezji Białostockiej, tym którzy pozostali na terenie działań wojennych” – podkreśla.
Przypomina, że wojna przynosi kolejne ofiary i dalsze zniszczenia, a Ukraińcy wciąż potrzebują pomocy. „W związku z tym proszę, abyśmy podobnie, jak to było przed rokiem, także i dzisiaj, okazali im nasze wsparcie duchowe i materialne” – pisze.
Ofiary złożone jutro do puszek w kościołach archidiecezji białostockiej będą wykorzystane przez Caritas do niesienia dalszej pomocy ofiarom wojny.
Od wybuchu wojny do dnia 20 lutego 2023 r. Caritas Archidiecezji Białostockiej zebrała ponad 1,2 mln. Z tych środków 1 kwietnia 2022 r utworzono Centrum Pomocy Migrantom i Uchodźcom działające przy parafii katedralnej w Białymstoku, z którego usług skorzystało do tej pory ponad 2 tys. uchodźców wojennych z Ukrainy, a w ostatnich miesiącach także wielu migrantów z Białorusi (ok. 100 osób), a także z Indii i Pakistanu.
Centrum pomaga uchodźcom na wiele sposobów: poprzez rozdawanie żywności, odzieży, artykułów higienicznych, środków czystości; organizuje naukę języka polskiego, zapewnia pomoc prawną, pomoc w znalezieniu pracy, opiekę nad dziećmi, zajęcia i warsztaty integracyjne oraz aktywizujące. Organizowało także wypoczynek wakacyjny dla dzieci oraz spotkania świąteczne.
Z zebranych środków cały czas zakupywane są i wysyłane na Ukrainę artykuły pierwszej potrzeby, zaś w ramach akcji „Paczka dla Ukrainy” tylko w kwietniu pojechało za naszą wschodnią granicę 22 tony paczek. Dodatkowo wysłane były mniejsze transporty z żywnością i artykułami pierwszej potrzeby w okolice Białej Cerkwi, Tarnopola (opatrunki specjalistyczne, środki dezynfekcyjne) i Kijowa (wózki, kule, pieluchy, środki dezynfekcyjne, żywność).
Białostocka Caritas realizowała także mniejsze projekty, włączając się również w działania globalne – przystąpiła do projektu Emergency Appeal z Caritas Internationalis.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.