Bp Krzysztof Włodarczyk na Wielki Post: dzisiejszy człowiek tęskni za Bogiem, za „ogrodem w Eden”
26 lutego 2023 | 08:21 | jm | Bydgoszcz Ⓒ Ⓟ
„Dzisiejszy człowiek tęskni za Bogiem, za «ogrodem w Eden». Potrzebuje tylko, by ktoś pomógł mu tam dotrzeć” – pisze w liście do diecezjan na Wielki Post ordynariusz bydgoski bp Krzysztof Włodarczyk.
Na wstępie przesłania, bp przypomina, że okres Wielkiego Postu, jest czasem nawrócenia, przylgnięcia na nowo do Chrystusa. Posługując się obrazem z Księgi Rodzaju, jest przestrzenią szczególnego powrotu do „ogrodu w Eden”, gdzie człowiek żył w szczególnej bliskości z Bogiem. Ponieważ przez grzech tę bliskość tracimy, a w codziennym życiu zażyłość ta ulega różnego rodzaju deformacjom, potrzebujemy zatrzymania, odnowienia tej najważniejszej relacji.
Jak podkreśla biskup dla chrześcijanina momentem, w którym nabiera ona wyjątkowego charakteru jest chrzest święty. Sakrament ten czyni każdego dzieckiem Bożym i włącza do wspólnoty Kościoła. Będąc jej częścią walczymy o niebo.
Dalej Biskup Bydgoski pochyla się nad hasłem programu duszpasterskiego na rok 2022/2023: „Wierzę w Kościół Chrystusowy”. Warto zatem – według autora listu – pytać także o naturę Kościoła, prawdę o nim. O to czy to jedynie hierarchicznie zepsuta, zgniła instytucja, jak często próbuje się go przedstawiać, czy może wspólnota dzieci Bożych. „Rzeczywiście można patrzeć na Kościół tylko w ten sposób. Co więcej, znajdziemy całą masę argumentów, przykładów potwierdzających takie właśnie spojrzenie” – podkreśla.
Zaraz potem przypomina, że nie jest to cała prawda o Kościele. „Wszak Kościół, w który wierzę i tworzę jest – jak czytamy w Katechizmie Kościoła Katolickiego – zarazem «ludzki i Boski», jest «społecznością hierarchiczną, ale jednocześnie Mistycznym Ciałem Chrystusa», jest «Kościołem ziemskim i Kościołem obdarowanym dobrami niebieskimi». Jest więc widzialnym znakiem, niewidzialnej łaski. Tak jak w Chrystusie w konkretnym czasie i konkretnym miejscu ukazała się Boża łaska, tak w Kościele pod tym wszystkim, co zewnętrzne, czasem brudne i grzeszne, objawia się i działa Boże Miłosierdzie” – pisze bp, cytując m.in. dokumenty Soboru Watykańskiego II oraz św. Jana Pawła II.
Spojrzenie na Kościół z takiej perspektywy pozwala dostrzec potrzebę, konieczność oraz siłę świadectwa. „Do istoty wiary należy bowiem to, że ona wzrasta, w miarę jak jest przekazywana innym. Jak naucza papież Franciszek «Nie można wierzyć samotnie»”.
Według biskupa, patrząc na współczesny świat, zwłaszcza na młodych, można odnieść wrażenie, że coraz więcej osób odchodzi od religii, wiary oraz praktyk. Z drugiej jednak strony ogromna liczba osób pragnie pogłębienia życia religijnego, relacji z Bogiem. Oznacza to, że dzisiejszy człowiek tęskni za Bogiem, za „ogrodem w Eden”. „Potrzebuje tylko, by ktoś pomógł mu tam dotrzeć. Pomógł mu się obudzić, pokazał na czym polega prawdziwa bliskość Boga. Świat potrzebuje zatem świadków” – podkreśla, przywołując przykład życia współpatrona diecezji – bł. bp. Michała Kozala.
Świadczyć, to każdego dnia dawać wyraz temu, że: „Nie samym chlebem żyje człowiek, lecz każdym słowem, które pochodzi z ust Bożych”. Świadczyć to nigdy, „nie wystawiać Pana, Boga na próbę”, ufać Mu w każdych okolicznościach.
Czy będziemy kuszeni, by żyć inaczej? Przekonywani, że to dobra droga, ale nie na dzisiejsze czasy? – pyta bp Krzysztof Włodarczyk. „Oczywiście, że tak! Te pokusy, zwodzenia, przeciwności, kpiny nie mogą nas jednak przerażać, bo jest z nami Jezus. Co więcej, takiego właśnie świadectwa potrzebują ci, którzy słabną, błądzą, porzucają Kościół – często bardzo słusznie się nim gorszą, ale – wciąż tęsknią za «ogrodem w Eden»”.
Na zakończenie biskup dziękuje „za świadków wiary w diecezji” – wspólnoty, ruchy, grupy modlitewne, stowarzyszenia, „które podejmują organiczną pracę formacyjną i ewangelizują”. Dziękuje katechetom, dzieciom, młodzieży, Caritas, organizacjom dobroczynnym, wolontariuszom, parafiom, osobom życia konsekrowanego, klerykom i księżom, prosząc o dalsze zaangażowanie i nowe inicjatywy duszpasterskie, „w których ludzie się jednoczą, a nie dzielą”.
Biskup Krzysztof Włodarczyk zachęca również do udziału w wielkopostnych nabożeństwach, podjęcia modlitwy, postów, jałmużny, zapewniając o duchowej łączności z diecezjanami.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.