Msza przed przysięgą żołnierzy 18. Stołecznej Brygady Obrony Terytorialnej
26 lutego 2023 | 18:42 | kos | Warszawa Ⓒ Ⓟ
Blisko 150 żołnierzy 18. Stołecznej Brygady Obrony Terytorialnej (18.SBOT) modliło się w katedrze polowej przed uroczystą przysięgą. Eucharystii w intencji rozpoczynających służbę żołnierzy przewodniczył ks. ppłk Sebastian Piekarski, proboszcz katedry polowej. W południe na Placu Zamkowym, z udziałem wicepremiera i ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka odbyło się ślubowanie żołnierzy 18.SBOT.
Na początku Mszy św. ks. ppłk Sebastian Piekarski podkreślił, że każdy z składających przysięgę żołnierzy „jest powołany do tego, aby stać na straży niepodległości i suwerenności naszego kraju, a także tych wartości najwyższych i niezbywalnych bronić”. Wyraził radość, że żołnierze 18. Stołecznej Brygady OT przybyli do katedry polowej, aby prosić o Boże błogosławieństwo na czas służby. – Niech ta Eucharystia będzie czasem rozpoznania łaski, abyście profesjonalnie i wiernie służyli naszej Ojczyźnie – powiedział.
Homilię wygłosił ks. por. Mariusz Gawłowski, kapelan 18.SBOT, który nawiązując do perykopy o kuszeniu Jezusa na pustyni powiedział, że jest to jeden z najważniejszych fragmentów Pisma, bo „autobiograficzna relacja o kuszeniu” pochodzi od samego Jezusa. – Jest to najświętsza ze wszystkich opowieści. To, co w niej Jezus mówi, może pomóc tym, którzy sami są poddawani pokusie. Ukazuje, jak trzeba się zachować w takiej sytuacji, odsłania, pokazuje, jak my powinniśmy zachować się w naszej walce – powiedział.
Kapelan przypomniał, że Wojska Obronny Terytorialnej choć są najmłodszym rodzajem wojsk, wielokrotnie były już poddawane próbom podczas klęsk żywiołowych, pandemii, operacji ochrony granicy i pomocy uchodźcom z Ukrainy. – Śmiało można powiedzieć, że ta formacja zdała każdy z tych egzaminów. To, że jesteście w tym miejscu oznacza, że i wy zdaliście egzamin, jakim była próba waszego szkolenia. Daliście radę. Wiemy, że przed wami kolejne szkolenia i próby, którym będziecie poddawani, ale nie ma chyba lepszej motywacji do działania i szkolenia się, niż świadomość bycia żołnierzem Wojska Polskiego, służby Ojczyźnie i jej obywatelom – przekonywał.
Eucharystię koncelebrował ks. por. SOP Piotr Zamaria, kapelan Służby Ochrony Państwa. We Mszy św. uczestniczyła kadra 18.SBOT z dowódcą brygady płk. Markiem Pietrzakiem.
Po zakończonej Mszy św. żołnierzy udali się na Plac Zamkowy, gdzie odbyła się uroczysta przysięga z udziałem wicepremiera i ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka. Ślubowanie złożyło 144 ochotników, którzy ukończyli szkolenie podstawowe w ramach 18.SBOT.
Minister Błaszczak zwrócił uwagę, składający przysięgę, „ślubowali służbę Ojczyźnie, ślubowali obronę Ojczyzny”. – To bardzo ważne słowa, bardzo ważny moment w życiu każdego żołnierza. Bardzo dziękuję, że postanowiliście państwo połączyć swoją aktywność zawodową ze służbą wojskową – powiedział.
Zdaniem wicepremiera Błaszczaka tworząc Wojska Obrony Terytorialnej, nadano lokalny wymiar służbie wojskowej. – Wzmacniamy tą część Wojska Polskiego, która jest odpowiedzialna za wspieranie lokalnej społeczności. Ci, którzy dziś złożyli przysięgę to ludzie od 18 do 50 lat, ludzie aktywni zawodowo, studenci. Dziękuję, że jesteście gotowi bronić swojej Ojczyzny – podkreślił.
18.SBOT to najmłodsza jednostka Wojsk Obrony Terytorialnej. Jej formowanie zaczęło się niespełna siedem miesięcy temu. Brygada liczy już ponad 600 żołnierzy. Obecnie w Rembertowie formowany jest pierwszy batalion lekkiej piechoty oraz dowództwo 18 Stołecznej Brygady OT. Jeszcze w tym roku rozpocznie się formowanie kolejnego batalionu na Ursynowie, a w kolejnym roku w Borzęcinie Dużym.
18.SBOT jest jedyną jednostką Wojsk Obrony Terytorialnej, której stały rejon odpowiedzialności to teren zurbanizowany. Z tego wynika przeznaczenie i zadania brygady, której żołnierze przygotowują się do obrony Warszawy, prowadzenia walki w mieście i z działań z zakresu USAR (Urban Search and Rescue), czyli poszukiwawczo-ratowniczych.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.