UKSW niesie pomoc Ukrainie od początku wojny
02 marca 2023 | 12:20 | UKSW, BKiP | Warszawa Ⓒ Ⓟ
Od początku wojny na Ukrainie społeczność Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie zaangażowała się w pomoc potrzebującym. Pomoc przyjmowała różne formy – od materialnej przez psychologiczną po opiekę nad dziećmi uchodźców. UKSW zadbała przede wszystkim o studentów z Ukrainy.
– Studentom z Ukrainy przyznaliśmy pomoc finansową w formie zapomogi oraz ubezpieczenia zdrowotnego. Zwolniliśmy ich także z opłat za studia – wyjaśnia ks. prof. dr hab. Ryszard Czekalski, rektor UKSW. – W ramach programu „Solidarni z Ukrainą” prowadzony był intensywny kurs języka polskiego dla ukraińskich studentów. Uczestnikom kursu, którzy kontynuowali studia na UKSW wypłaciliśmy stypendia.
Ponadto Fundacja Rozwoju UKSW uruchomiła konto, na które wciąż można wpłacać datki na cel specjalny – pomoc obywatelom Ukrainy studiującym na Uniwersytecie. Zebrane do tej pory fundusze zostały przekazane na zakup niezbędnych środków dla potrzebujących, w zależności od konkretnych potrzeb np. opłacenie mieszkania, wyżywienie, środki niezbędne do nauki oraz codziennej egzystencji.
– Ważną częścią pomocy udzielonej studentom z Ukrainy było także wsparcie psychologiczne. Mają oni zapewnioną dodatkową liczbę godzin bezpłatnych konsultacji psychologicznych – dodaje Rektor UKSW.
W Instytucie Psychologii UKSW zorganizowano doraźną pomoc psychologiczną dla studentów, którzy odczuwali trudne emocje w związku z sytuacją geopolityczną.
– Nie mogliśmy zostać obojętni i zaczęliśmy naszym koleżankom i kolegom z Uniwersytetu pomagać. Było to podyktowane nie tylko potrzebą chwili, ale przede wszystkim potrzebą serca – mówi Karol Bancerz, marszałek Parlamentu Studentów UKSW.
Społeczność UKSW podejmowała także wiele różnych działań na rzecz przybywających do Polski ukraińskich uchodźców. Grupa studentów udała się bezpośrednio na przejścia graniczne, aby tam na miejscu zaopatrzyć w niezbędne środki – żywność i ubranie. Studenci UKSW przygotowywali także posiłki dla przybywających na dworzec Warszawa Centralna. Samorząd Studencki UKSW zorganizował zbiórkę przedmiotów „pierwszej potrzeby” – koców, termosów, kołder, poduszek, kubków termicznych, ciepłych ubrań, konserw dla potrzebujących. Zaś Wydziałowa Rada Studencka Wydziału Medycznego. Collegium Medicum oraz studenci Koła Naukowego Pracy Socjalnej UKSW zorganizowali zbiórkę środków medycznych.
Natomiast w Niepublicznym Przedszkolu UKSW prowadzona była akcja weekendowej opieki dla dzieci uchodźców z Ukrainy.
– Była to akcja, którą rozpoczęliśmy już w pierwszym tygodniu po wybuchu wojny. Akcja trwała do maja 2022 roku. Co weekend w soboty i w niedzielę, zapewnialiśmy dzieciom bezpłatną opiekę oraz bezpłatne wyżywienie. Akcja objęła też pomoc pediatryczną dla dzieci. Współpracowaliśmy z dwiema lekarkami-pediatrami, które zarówno udzielały wizyt domowych, jak i przyjmowały dzieci w przedszkolu na wizytach kontrolnych – wyjaśnia Wiktoria Kowalska, dyrektor Niepublicznego Przedszkola UKSW.
„Jak uczyć języka polskiego jako obcego ukraińskich uchodźców” – taki kurs online prowadził Wydział Nauk Humanistycznych UKSW , zaś zaś spółka EZRA UKSW realizowała wsparcie psychologiczne dla dzieci i rodzin z Ukrainy oraz dla nauczycieli i rodzin przyjmujących uchodźców.
Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego zaoferował także wsparcie psychologiczno-pedagogiczne dla dzieci ukraińskich uczących się w polskich szkołach.
– W ramach prowadzonego programu wsparcia psychologiczno-pedagogicznego oferowaliśmy szereg szkoleń skierowanych do nauczycieli, rodziców oraz dzieci z Ukrainy, które odczuwały różnorodne problemy z funkcjonowaniem w nowym środowisku. – mówi prorektor ds. studenckich i kształcenia UKSW, dr hab. Anna Fidelus, prof. ucz.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.