Władze miejskie Rzymu skarżą się na brak pracowników na Rok Święty 2025
06 marca 2023 | 16:45 | ts (KAI) | Rzym Ⓒ Ⓟ
Administracja miejska Rzymu jest zaniepokojona brakiem pracowników na Rok Święty 2025 r. Według szacunków miasta tylko w roku jubileuszowym zabraknie co najmniej 2 tys. pracowników – podał w niedzielnym wydaniu 5 marca dziennik „Il Messaggero”. Już teraz brakuje inżynierów i architektów do planowania prac budowlanych, a coraz mniej jest czasu na ich realizację.
Rzym planuje szeroko zakrojone działania budowlane na Rok Święty, w którym spodziewanych jest około 45 milionów pielgrzymów i gości. Najważniejszym projektem jest przejście podziemne przed Zamkiem św. Anioła, które ma przekształcić cały obszar od Tybru do Watykanu w strefę dla pieszych. Inne projekty budowlane obejmują budowę podziemnego parkingu obok Watykanu oraz przebudowę placów i ulic wokół stacji kolejowej San Pietro. Ponadto mają zostać zakupione nowe pociągi kolejowe i autobusy miejskie, a także ma powstać więcej miejsc noclegowych dla pielgrzymów.
Według gazety, aby zrealizować projekty i zapobiec migracji do sektora prywatnego, administracja miasta już teraz oferuje premię dla pracowników. Ponadto władze miejskie negocjują z rządem w sprawie sfinansowania zatrudnienia na ten wyjątkowy czas. Dotyczy to również funkcjonariuszy policji. Są oni potrzebni np. do regulowania ruchu na wielu nowych placach budowy na potrzeby Roku Jubileuszowego.
Rok Święty 2025 będzie przebiegał pod hasłem „Pielgrzym nadziei”. Centralnymi elementami Roku Jubileuszowego są: pielgrzymka do Rzymu, przejście przez Drzwi Święte w bazylice św. Piotra oraz uzyskanie odpustu. W programie jest też odwiedzenie określonych kościołów w Rzymie. W Kościele katolickim Rok Święty jest obchodzony co 25 lat, okazjonalnie bywają też nadzwyczajne lata święte. Ostatni nadzwyczajny Rok Święty Miłosierdzia, ogłoszony przez papieża Franciszka, trwał od grudnia 2015 do listopada 2016 r..
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.