Bp Wodarczyk: pedagogią i naturą działania Boga względem człowieka jest darmowa miłość
06 marca 2023 | 15:58 | asp | Katowice Ⓒ Ⓟ
Pedagogią i naturą działania Boga względem człowieka jest nieustająca, darmowa miłość ‒ mówił bp Adam Wodarczyk. Wczoraj (5 marca) swoje imieniny obchodził abp Adrian Galbas SAC. Msza św. imieninowa w jego intencji była sprawowana dzisiaj o poranku w krypcie katedry Chrystusa Króla w Katowicach.
W homilii bp Adam Wodarczyk nawiązał do dzisiejszych tekstów liturgicznych. Zauważył, że w Księdze Daniela słyszymy o Bogu wiernie dochowującym przymierza tym, którzy Go kochają i przestrzegają Jego przykazań. Przypomniał, że prorok Daniel działał w czasach niewoli babilońskiej, gdy cały naród żydowski znalazł się na wygnaniu. ‒ Lapidarne słowa proroka Daniela, stanowiące niemal publiczną spowiedź, są dla nas (…) ważnym pouczeniem. Trzeba mieć odwagę przyznać się do winy, powiedzieć Bogu: „Zgrzeszyłem i pobłądziłem” ‒ wskazywał bp Wodarczyk i dodawał, że uznanie swojego grzechu otwiera drogę do skorzystania z Bożego miłosierdzia.
Mówił, że dzisiejsza Ewangelia nie tylko nakazuje nam szukać miłosierdzia u Boga, ale nakazuje nam Go w tej postawie naśladować. Dlatego ‒ według biskupa ‒ można ten dzisiejszy fragment nazwać receptą na świętość i doskonałość chrześcijańską. Bp Wodarczyk zaznaczał, że dusza otrzymuje tyle, ile się spodziewa. ‒ Pedagogią i naturą działania Boga względem człowieka jest nieustająca, darmowa miłość ‒ podkreślił. ‒ Tajemnicą tej relacji jest ufność w Jego Miłosierdzie. Szalona obietnica miłosierdzia ze strony Boga wypełnia się na miarę wielkości pragnień ‒ dodał.
Przypomniał, co znaczy być miłosiernym według Jezusa. To znaczy nie osądzać ani potępiać, definitywnie kogoś skreślać, czy odrzucać. ‒ Należy odpuszczać winy, darować. Wtedy nie będziemy sądzeni ani potępieni przez Boga, a nasze winy zostaną nam przez Niego odpuszczone ‒ wskazał. Zachęcał do naśladowania Boga w Jego miłosierdziu, w Jego łasce.
Świętego Adriana, oficera wojska cesarskiego w czasach Dioklecjana, nazwał „człowiekiem pełnym miłosierdzia”. Zauważył, że gdy ten stacjonował w Nikomedii i dowodził żołnierzami pilnującymi więzień, przejęty cierpieniem prześladowanych chrześcijan, wyznał wiarę w Chrystusa, choć sam nie był nawet ochrzczony. Za okazane nieposłuszeństwo cesarzowi został pozbawiony swego stanowiska, wtrącony do więzienia i skazany na męczeńską śmierć.
Na koniec zwrócił się do arcybiskupa koadiutora Adriana Galbasa i życzył mu, by przez wstawiennictwo św. Patrona, „oblicze miłosierdzia Ojca, którym jest Jezus Chrystus” ukazywał swoim życiem tym, do których został posłany.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.