Kielce: Wojewódzki Dom Kultury zaprasza na festiwal pieśni wielkopostnych
09 marca 2023 | 11:18 | dziar | Kielce Ⓒ Ⓟ
Finałowy koncert wydarzenia, organizowanego przez WDK w Kielcach, odbędzie się 26 marca w kościele św. Michała Archanioła w Daleszycach, a zaprezentowane zostaną nie tylko pieśni pasyjne, ale także poezja. Organizatorzy czekają na zgłoszenia.
Będzie to już XIX edycja pasyjnych prezentacji. Pełna nazwa artystyczno-duchowego wydarzenia brzmi: Festiwal Wielkopostny Daleszyce 2023. W jego ramach organizowane są dwa odrębne pokazy: konkurs pieśni wielkopostnych oraz konkurs poetycki.
Jak mówi ks. Michał Olejarczyk – dyrektor Diecezjalnego Studium Organistowskiego i wykładowca muzyki kościelnej w Wyższym Seminarium Duchownym, pieśni wielkopostne, które mamy do dziś zachowane, pochodzą nawet z XV i XVI wieku.
Mimo tak daleko sięgającej tradycji z ich znajomością bywa różnie. Polskie pieśni związane z Wielkim Postem, Triduum i Wielkanocą, śpiewane były od średniowiecza aż po XVI wiek. Ich repertuar wyrósł również z tradycji, która ukształtowała się w Europie Zachodniej. Także polscy kompozytorzy byli zainteresowani tą twórczością. Warto choćby wspomnieć A. Chlondowskiego, F. Nowowiejskiego, T. Flaszę czy J. Maklakiewicza.
Teksty polskich pieśni pasyjnych często należą do najstarszych utworów w wśród pieśni religijnych. Szczególnie obszerna część jest poświęcona Męce Pańskiej. Są m.in. wśród nich Improperia wykonywane podczas wielkopiątkowej liturgii. Są to antyfony w formie skarg i narzekań zaczerpnięte z pism proroków Starego Testamentu. Jezus wisząc na krzyżu ubolewa nad odrzuceniem Go przez ludzi. Dziś w polskim tłumaczeniu Improperia funkcjonują jako staropolska pieśń „Ludu, mój ludu”. Ciekawym wykonaniem może być gregoriański hymn z VI w. Crux Fidelis („Krzyżu Święty”) autorstwa Wenancjusza Fortunata.
Organizowany przez WDK konkurs pieśni wielkopostnych skierowany jest do świętokrzyskich chórów, zespołów ludowych, zespołów wokalnych i wokalno instrumentalnych, wykonujących repertuar pasyjny. Natomiast konkurs poetycki został stworzony z myślą o poetach-amatorach z terenu województwa świętokrzyskiego, podejmujących próbę wyrażenia refleksji związanych z okresem Wielkiego Postu.
Uroczysty finał poprzedzą eliminacje, które zaplanowano w Pińczowie 15 marca w Pińczowskim Samorządowym Centrum Kultury oraz w Stąporkowie 16 marca w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury i Sportu. Natomiast koncert finałowy odbędzie się w Daleszycach w niedzielę 26 marca o godz. 17.00 w kościele pw. św. Michała Archanioła.
Głównym organizatorem konkursu jest Dział Kultury w Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach, przy współpracy Miasta Daleszyce, parafii pw. św. Michała Archanioła w Daleszycach oraz tamtejszego Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Daleszycach, a także Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Stąporkowie.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.