W Watykanie powstanie komisja ds. dialogu islamsko-chrześcijańskiego
09 marca 2023 | 15:50 | st (KAI) | Watykan Ⓒ Ⓟ
Muzułmańska Rada Starszych i Dykasteria ds. Dialogu Międzyreligijnego podpisały protokół ustaleń w celu wzmocnienia dialogu międzyreligijnego i międzykulturowego. Porozumienie przewiduje utworzenie przez te obydwie instytucje stałej komisji ds. dialogu islamsko-chrześcijańskiego.
Jak wynika z komunikatu obydwie strony będą współprzewodniczyć nowej komisji, która będzie odbywać coroczne spotkania w celu koordynacji wspólnych wysiłków i inicjatyw promujących dialog i współistnienie między wyznawcami różnych religii i kultur na całym świecie. Strony reprezentowali Mohamed Abdelsalam, sekretarz generalny Muzułmańskiej Rady Starszych, oraz kardynał Miguel Ángel Ayuso Guixot, prefekt watykańskiej Dykasterii ds. Dialogu Międzyreligijnego.
Przewodniczący KEP: wzywam wszystkich ludzi dobrej woli, by nie niszczyć dziedzictwa Jana Pawła II
Kardynał Ayuso wyraził uznanie dla wysiłków Muzułmańskiej Rady Starszych pod przewodnictwem Wielkiego Imama Al-Azharu, dr Ahmeda Al-Tayeba. Wskazał na historyczną więź między papieżem Franciszkiem a Wielkim Imamem, która stała się źródłem inspiracji dla milionów osób wierzących na całym świecie. Dodał, że dzisiejsze podpisanie Memorandum o Porozumieniu przyczyni się do wzmocnienia wspólnych wysiłków na rzecz współpracy i będzie katalizatorem kolejnych inspirujących inicjatyw i projektów na rzecz szerzenia współistnienia i ludzkiego braterstwa na świecie.
Natomiast sekretarz generalny Muzułmańskiej Rady Starszych, Mohamed Abdelsalam potwierdził, że porozumienie to mieści się w ramach wzmacniania wysiłków dialogu islamsko-chrześcijańskiego, w oparciu o historię współistnienia islamu i chrześcijaństwa oraz zasady zawarte w Dokumencie o ludzkim braterstwie dla pokoju światowego i współistnienia, podpisanego przez Wielkiego Imama dr Ahmeda Al-Tayeba oraz Papieża Franciszka w Abu Zabi w 2019 r. Zauważył, że istnieje wiele istniejących projektów, przy których współpracują Muzułmańska Rada Starszych i Kościół Katolicki w celu promowania dialogu i współistnienia, z których najnowszym było Forum Dialogu w Bahrajnie, które odbyło się w listopadzie ubiegłego roku. Wskazał również, że liczne kryzysy, których świadkiem jest dziś świat wymagają zjednoczenia wysiłków przywódców politycznych i religijnych, aby wskazać światu drogę do przezwyciężenia tych wyzwań.
Muzułmańska Rada Starszych (Muslim Council of Elders) to założona w 2014 r. międzynarodowa organizacja z siedzibą w Abu Zabi. Jej celem jest przełamanie podziałów w łonie islamu, położenie kresu przemocy, która szerzy się od dziesięcioleci w świecie islamskim, a także obrona „islamskich wartości ludzkich i zasady tolerancji”.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.